Niedziela Palmowa Męki Pańskiej

Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy w Kościele przeżywanie Wielkiego Tygodnia. Szczególne znaczenie ma obchód Triduum Paschalnego: Męki, Śmierci i Zmartwychwstania naszego Pana. Wyjątkowe dni dla nas to:

WIELKI CZWARTEK – to dzień ustanowienia przez Pana Jezusa sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa. O godz. 18.00 Msza św. Wieczerzy Pańskiej.

WIELKI PIĄTEK – to dzień Męki i Śmierci Pana Jezusa. O godz. 18.00 Droga Krzyżowa, a następnie liturgia Męki Pańskiej. Możliwość indywidualnej modlitwy i okazja do spowiedzi św. do 21.00 Pamiętajmy – w tym dniu obowiązuje nas post ścisły (ilościowy i jakościowy)!

WIELKA SOBOTA – to dzień czuwania na modlitwie, świątynia będzie otwarta od godz. 8.30. Liturgia Wigilii Paschalnej o godz. 19.30. Na nią składa się obrzęd światła, liturgia Słowa, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych i Eucharystia.

Liturgię Wielkiego Tygodnia wieńczy Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego – w tym dniu REZUREKCJA – godz. 6.00, druga Msza św. o godz. 11.00 i dodatkowa 12.30

Zgodnie z rozporządzeniem Księdza Prymasa z powodu zaistniałej sytuacji:

– w liturgii Wielkiego Czwartku obrzęd Obmycia stóp należy pominąć. Na zakończenie Mszy Świętej należy również pominąć procesję, natomiast Najświętszy Sakrament należy przechować w tabernakulum.

– w liturgii Wielkiego Piątku akt adoracji Krzyża przez pocałunek należy ograniczyć wyłącznie do celebransa. Wszyscy obecni adorują Krzyż, trzymany przez celebransa przez dłuższą chwilę klęcząc. W tym roku nie przygotowuje się Grobów Pańskich.

– w Wielką Sobotę nie wolno organizować tradycyjnego obrzędu błogosławienia pokarmów. Zamiast niego proszę, aby wierni przed śniadaniem wielkanocnym w gronie rodzinnym uczestniczyli w uroczystym błogosławieństwie, które niech poprowadzi ojciec rodziny lub inna osoba. (Tekst błogosławieństwa jest zamieszczony w gablocie oraz na stronie internetowej).

Podczas liturgii Wigilii Paschalnej należy opuścić przygotowanie i rozpalenie ogniska. Poświęcenie ognia jest symboliczne w kościele bez procesji. Odnowienie przyrzeczeń chrztu jest bez pokropienia.

– w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego – tam gdzie odprawia się Rezurekcję, po wystawieniu Najświętszego Sakramentu, przewidzianej modlitwie i śpiewie kapłan błogosławi wiernych, a następnie wychodzi z Najświętszym Sakramentem przed kościół, by pobłogosławić Parafię.

Cały tekst rozporządzenia jest zamieszczony na www.archidiecezja.pl

  • Chętne osoby do uporządkowania kościoła zapraszam we wtorek o godz. 13.30
  • Serdecznie dziękuję za składane ofiary na kwiaty, szczególnie zaś osobom, które podjęły się ich zbierania w poszczególnych wioskach.
  • Dziękuję także za pierwsze przekazane ofiary na konto parafialne przez osoby, które z tytułu obecnej epidemii nie biorą udziału w niedzielnej Eucharystii, a czują się odpowiedzialne za utrzymanie i funkcjonowanie naszej Parafii (prace remontowe w kościele trwają….)
  • Okazja do spowiedzi św. w tych dniach od poniedziałku do środy pół godz. przed i po Mszy św. oraz w Wielki Piątek od 20.00 – 21.00
  • Z bocznego ołtarza można odbierać zamówione świece oraz baranki przygotowane przez naszą Caritas na świąteczny stół. Zbierając, skreślamy swoje nazwisko z listy, a w koszyczku regulujemy należność (koszt 1 świecy wynosi 12 zł, a baranka 3 zł)
  • W piątek Pan Bóg powołał śp. Stefanię Jeżewską, mieszkankę Karczewa ( w sierpniu skończy-łaby 100 lat). Pogrzeb odbędzie się we wtorek o godz. 10.00. Pamiętajmy o niej w modlitwie…
  • Z powodu wyjątkowej sytuacji tego roku pod patronatem Przewodnika Katolickiego ukazał się bezpłatny przewodnik „Wielkanoc w domu”. Podpowiada on wiernym w jaki sposób przeżyć te święta w domu www.przewodnik-katolicki.pl/NEWS/2019/Wielkanoc-w-domu

W osobistej modlitwie każdego dnia polecam całą Rodzinę Parafialną i wszystkich, którym bliskie jest to Sanktuarium, pokornie prosząc Dąbrowiecką Matkę Pocieszenia o ustanie epidemii, potrzebne siły dla wszystkich służb walczących o ludzkie życie, powrót do zdrowia i zaniechanie dalszego rozprzestrzeniania się choroby, o Boże błogosławieństwo i światło Ducha Świętego dla podejmujących decyzje względem naszej Ojczyzny i Kościoła św.

Bądźmy razem w tej modlitwie, choćby na różańcu wieczorem podczas transmisji w Radiu Maryja bądź TV Trwam.

Dąbrówka Kościelna, 04.04.2020 r.

Andrzej Kaczmarek
(ks. Proboszcz)