sięgają XIII wieku, jednak znana jest w Wielkopolsce i poza jej granicami dzięki Matce Najświętszej.
Dane historyczne dotyczące początków kultu i pochodzenia Obrazu są niezwykle skromne. Mówią one jedynie, że pod koniec XVII wieku w kościele dąbrowieckim istniał obraz Matki Bożej, który uważany był za cudowny.
Ustna tradycja, która jest żywa do dziś uzupełnia te informacje mówiąc, że Obraz ten miał pierwotnie znajdować się w pobliżu kościoła na rosnącym przy drodze dębie. Zaczął on nagle jaśnieć niezwykłym światłem i blaskiem, który we dnie i w nocy nie ustawał. Wiadomość o tym niezwykłym zjawisku szybko się rozeszła, a ludzka pobożność i ciekawość pobudzała wielu do nawiedzenia tego miejsca. W istocie okazało się ono szczególnym.
Od 15 czerwca 2019 r. w Sanktuarium Dąbrowieckiej Matki Pocieszenia przeżywamy wyjątkowy czas Roku Jubileuszowego – 50 lat od Koronacji Jej Wizerunku. Dokonał jej Prymas Polski, Ks. Kard. Stefan Wyszyński 15 czerwca 1969 r. przy udziale kilku biskupów, wielu kapłanów i ponad 30 tysięcznej rzeszy wiernych.
Odpust mogą uzyskać:
wierni, którzy nawiedzą Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia i spędzą określony czas na modlitwie przed Cudownym Obrazem, kończąc ją odmówieniem: Ojcze nasz, Wierzę w Boga oraz wezwań do Najświętszej Maryi Panny.