Ogłoszenia

I  Niedziela Wielkiego Postu

1.  Wszystkich  gorąco  zapraszam  do  udziału  w  nabożeństwach  pasyjnych, które w  naszym  Sanktuarium  odprawiane  są  w  stałym  porządku:

 •     Droga  Krzyżowa  –  piątek  godz.  16.30
 •     Gorzkie  Żale          –  niedziela   g.   14.30

2.   W piątek po drodze krzyżowej i Mszy św. kolejne spotkanie dla dzieci I komunijnych.  Rodziców bardzo proszę, by traktować  spotkania dla dzieci  jako obowiązkowe.

3.  Serdecznie dziękuję  za  złożone  ofiary w  ubiegłą  niedzielę  w kościele,  bądź przekazane  na konto parafialne, na podejmowane prace  świątyni. Ich  wysokość   wyniosła  1.292,-

4.  Ponieważ skończył się opał (4 tony), byłem zmuszony zamówić kolejne dwie tony, by dalej  podgrzewać kościół.  Panom  Janiszewskiemu A.,  Szelewskiemu  i  Nawrockiemu Witkowi dziękuję za  wniesienie  ekogroszku  do kościoła. Do zapłacenia mamy 1.760 zł

5.  Dziś trzecia niedziela m-ca, zatem osoby z Żywego Różańca proszę o wymianę tajemnic nadal w ramach własnych grup.

6.  Klub HDK ponownie organizuje akcję honorowego poboru krwi i zaprasza w przyszłą niedzielę (28.02) do hali sportowej w Kiszkowie.  Akcja dedykowana jest małej Oldze  chorej na SMA – organizatorzy, zapraszają nie tylko krwiodawców, do udziału w loterii – każdy los wygrywa i staje się darem życia!

7.  Zachęcam też do korzystania z propozycji wielkopostnych rozważań, rekolekcji,  zamieszczanych na stronach internetowych, czy w mediach społecznościowych, dzięki którym możemy owocniej przeżywać czas Wielkiego Postu. Informacje o dwóch z nich  są wywieszone  w kruchcie kościoła.

8.  Raz jeszcze bardzo proszę o uporządkowanie świątyni mieszkańców Głęboczka.

 

 

Dąbrówka Kościelna, 20.02.2021 r.
(Ks. Proboszcz)

VI  Niedziela zwykła

1.   Kończy się tegoroczny karnawał. W tym tygodniu przypada środa popielcowa, która  otwiera święty i szczególny czas Wielkiego Postu. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest tego dnia posypanie głów popiołem. Ten okres liturgiczny  ma  służyć naszemu nawróceniu i przemianie.  Przez udział w nabożeństwach pasyjnych  –  Drodze  Krzyżowej  i Gorzkich  Żalach  –  pragniemy jednoczyć się  z  cierpiącym  Chrystusem, wynagradzając za grzechy swoje i całego świata.

Porządek  odprawiania  nabożeństw jest następujący:

 •     Droga  Krzyżowa  –  piątek  godz.  16.30
 •     Gorzkie  Żale        –  niedziela   g.   14.30

Serdecznie  i  gorąco  zapraszam  do wspólnej wielkopostnej modlitwy,  a  także  do podjęcia  stosownych  postanowień  wielkopostnych,  zwłaszcza  abstynencji  od  alkoholu,  nikotyny, wszelkich  używek i  złych nawyków.

2.  W Popielec  zapraszam na Msze  św.  o godz. 11.00  i  18.00.  Pamiętajmy, że jest to  dzień  ścisłego  postu  polegającego  na  wstrzemięźliwości od pokarmów  mięsnych i spożyciu  jednego posiłku  do syta, natomiast  pozostałe  posiłki w wymiarze  ilości ograniczamy.

3.  W okresie  Wielkiego Postu  ulega  zmianie  porządek  Mszy  św. w niedzielę. Eucharystia  poranna (o  8.30)  zostaje  przeniesiona  na  popołudnie i będzie odprawiana  zaraz  po Gorzkich  Żalach  o  15.00.  Msze  św.  w  sobotę  o  18.00  i  w  niedzielę  o  11.00   pozostają  bez  zmian. Niestety, tego roku nie będziemy gościć  ks. kleryków z  Gniezna.

4.  W piątek po drodze krzyżowej i Mszy św. spotkanie dla dzieci I komunijnych.

5.  O uporządkowanie kościoła  proszę  mieszkańców  Głęboczka.

   Ze względu na przedłużającą się sytuację epidemiczną katechezy dla narzeczonych w  formie stacjonarnej zostały zawieszone do Wielkanocy. Narzeczeni, planujący zawarcie sakramentu małżeństwa w pierwszym półroczu, zobowiązani są do zapoznania się z materiałami dostępnymi na stronie narzeczeni.archidiecezja.pl – w zakładce „Katechezy online (na czas stanu epidemii)” dostępne są trzy wersje nauk.

 

 

Dąbrówka Kościelna, 13.02.2021 r.
(Ks. Proboszcz)

V  Niedziela zwykła

1.   Kilku Paniom i Panom z Dąbrówki, Karczewka, Gniewkowa i Turostówka serdecznie dziękuję za okazaną pomoc  w  rozebraniu świątecznej  dekoracji  i  uporządkowaniu  kościoła.

2.  Na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w Chorwacji zebraliśmy i przekazaliśmy na konto Caritas Polska kwotę 246 zł. Osobom, które włączyły się w zbiórkę składam serdeczne  „Bóg zapłać”

3. Następna niedziela jest drugą w m-cu, zatem zbieranymi ofiarami wspierać będziemy  podejmowane prace przy świątyni.

4. Kalendarz liturgiczny:

 • śr.     – św. Scholastyki
 • czw.  – NMP z Lourdes, Światowy Dzień Chorego

5. W minionym tygodniu za naszej rodziny parafialnej Pan Bóg powołał śp. Marię Górską,  mieszkankę Dąbrówki K. oraz  Bogdana Jarzębowskiego mieszkańca Głęboczka. Pamiętajmy o nich w swojej modlitwie…

 

 

Dąbrówka Kościelna, 06.02.2021 r.
(Ks. Proboszcz)

IV  Niedziela zwykła

1.    We wtorek przypada  święto Ofiarowania Pańskiego w naszej tradycji  nazywane  świętem  Matki  Boskiej  Gromnicznej.  Przynosząc  świece  gromadzimy  się  na  Mszy św. o godz. 11.00  lub 18.00 w  czasie których będzie  miało  miejsce  ich  błogosławieństwo  oraz  procesja  ze  światłem. Niech staną się one znakiem obecności Chrystusa –  światłości świata. Zapalajmy je, jak mówi stara polska tradycja, w chwilach trwogi i zagrożenia, aby o tej Bożej obecności i Opatrzności sobie nieustannie przypominać.     Na  g. 18.00  zapraszam  dzieci  I komunijne  wraz  z  rodzicami,  którym  zostaną  przekazane poświęcone  świece  na  ich  Uroczystość  w  maju. Po Eucharystii odbędzie się  jeszcze spotkanie  dla rodziców.

2.   W tym dniu obchodzimy Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Otoczmy modlitwą tych, którzy przez składane śluby zakonne czy inne zobowiązania pragną całkowicie  ofiarować swoje życie Panu Bogu.  Składane w to święto ofiary przeznaczone na wsparcie kontemplacyjnych wspólnot zakonnych w naszej Ojczyźnie.

3.  W tym tygodniu przypadają I czwartek  i  piątek miesiąca. W czwartek przed Eucharystią adoracja Najświętszego Sakramentu i okazja do sakramentu pokuty od 17.30.  W I piątek spowiedź dla dzieci i  młodzieży od  godz. 17.00.  Chorych (zgłoszonych telefonicznie bądź w zakrystii)  odwiedzę  przed południem  –  początek o godz. 9.00

4. Kalendarz liturgiczny:

 • pn.   – Rocznica Poświęcenia Bazyliki Prymasowskiej
 • wt.   – Ofiarowanie Pańskie
 • pt.    – św. Agaty
 • sb.    – św. Pawła Miki i Towarzyszy

5.  W poniedziałek o g. 9.00  jest zaplanowane  rozbieranie dekoracji świątecznej.Chętnych  do pomocy w pracach porządkowych  serdecznie zapraszam.

 

 

Dąbrówka Kościelna, 30.01.2021 r.
(Ks. Proboszcz)

II  Niedziela zwykła

1.  Od poniedziałku w całym Kościele będzie trwał Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Powszechnej oznacza podjęcie  jej  przez  wszystkie  Kościoły  chrześcijańskie. Niech nasza osobista więź z Panem Bogiem, modlitwa w tej intencji oraz trud budowania  jedności w naszych  rodzinach i domach, wspólnotach, miejscach  pracy i  nauki,  będą  skromnym wkładem w dzieło ekumenizmu.

2.  Zakończyliśmy nasze spotkania na Mszach św. kolędowych. W kolejnych dniach modlitwą  objęliśmy mieszkańców wszystkich wiosek  należących  do  naszej Parafii.  Tym, którzy włączyli się do modlitwy przez osobistą obecność w kościele, bądź duchową jedność w domach,  serdecznie dziękuję. „Bóg zapłać” również za  ofiary  kolędowe   złożone w kościele  bądź  przekazane na konto parafialne.

3.  Dziś trzecia niedziela m-ca, zatem proszę o wymianę tajemnic osoby tworzące wspólnotę Żywego Różańca. Raz jeszcze serdecznie zachęcam  do włączenia się i poszerzenia grona osób tworzących Żywy Różaniec w naszej rodzinie parafialnej.

4.  Bardzo dziękuję  za  złożone  ofiary na prace  remontowe  świątyni w  ubiegłą niedzielę. Ich wysokość  wyniosła  1.532,-  „Bóg zapłać”  także  drugiej grupie  rodzin z  Gniewkowa  za uporządkowanie kościoła.

5. Kalendarz liturgiczny:

 •   wt.     –  sw. Józefa Pelczara
 •   czw.   –  św. Agnieszki

6.   W czwartek przypada Dzień Babci, a w piątek Dzień Dziadka. Pamiętajmy o nich – pewnie wiele im zawdzięczamy. Niech naszym podziękowaniem będzie modlitwa,  ofiarowana  Komunia św. i  serdeczna pamięć.

 

Dąbrówka Kościelna, 16.01.2021 r.
(Ks. Proboszcz)

Niedziela Chrztu Pańskiego

1.  Dzisiejsza niedziela Chrztu Pańskiego  kończy w liturgii Kościoła okres Narodzenia Pańskiego  i rozpoczyna  okres  zwykły, który  charakteryzuje  się  zielonym  kolorem szat  liturgicznych. W  naszej  tradycji  świąteczne  dekoracje kościołów  oraz  śpiewanie kolęd towarzyszy  nam  do  2  lutego – święta  Ofiarowania Pańskiego.

2.  W tym tygodniu na wspólne Msze św. kolędowe o godz. 18.00 zapraszam:

 • poniedziałek  – mieszkańców  Karczewka
 • wtorek            – mieszkańców  Karczewa
 • środę              – mieszkańców  Pawłowa Sk.
 • czwartek        – mieszkańców  Dąbrówki K.

3.  Za tydzień proszę o wymianę tajemnic osoby tworzące wspólnotę Żywego Różańca.

4.  O uporządkowanie kościoła na następną niedzielę uprzejmie proszę 2 gr. z Gniewkowa

 

  Proszę o przekazywanie informacji o sprawowanych Eucharystiach w int. mieszkańców danych miejscowości osobom i rodzinom, które z różnych przyczyn do kościoła nie docierają. Zachęcam do zadbania o stan łaski uświęcającej, by móc w pełni przeżywać Eucharystię, bądź w domach przyjąć komunię św. duchową. Proszę także o przynoszenie wody w małych pojemnikach, która zostanie poświęcona w kościele i później wykorzystana w domach podczas wspólnej rodzinnej modlitwy. Teksty modlitwy wraz z pamiątką po Eucharystii otrzymają przedstawiciele poszczególnych rodzin. Będę wdzięczny za złożone ofiary, które pomogą nam pokryć zobowiązania za podjęte w minionym roku prace  (remont bocznych naw, przestrzeni pod chórem i kruchty; gazowanie kościoła; nowe dębowe drzwi w kruchcie  oraz rozbudowa organów)

 

Dąbrówka Kościelna, 09.01.2021 r.
(Ks. Proboszcz)

II Niedziela po Narodzeniu Pańskim

1.W środę przypada uroczystość Objawienia Pańskiego w tradycji zwane świętem Trzech Króli. Serdecznie zapraszam do wspólnej modlitwy na Mszach św. we wtorek o g. 18.00  oraz w środę o godz. 8.30 i 11.00  na  których  będzie  miało miejsce  błogosławieństwo  kredy i kadzidła

2.  W tym tygodniu na wspólne Msze św. kolędowe o godz. 18.00 zapraszam:

 •  w poniedziałek   –  mieszkańców Dzwonowa, Dzwonowa  Leśnego i  Miączynka
 •  w czwartek          –  mieszkańców  Zielonki i Celińca
 •  w piątek               –  mieszkańców  Głęboczka

Po następnej niedzieli zapraszam mieszkańców pozostałych wiosek: Karczewka, Karczewa, Pawłowa Sk. i Dabrówki K.

3. Następna niedziela jest drugą w tym m-cu,  zatem  ofiarami zbieranymi tego  dnia  wspierać będziemy  podejmowane prace remontowe  kościoła.

Proszę o przekazywanie informacji o sprawowanych Eucharystiach w int. mieszkańców danych miejscowości osobom i rodzinom, które z różnych przyczyn do kościoła nie docierają. Zachęcam do zadbania o stan łaski uświęcającej, by móc w pełni przeżywać Eucharystię, bądź w domach przyjąć komunię św. duchową. Proszę także o przynoszenie wody w małych pojemnikach, która zostanie poświęcona w kościele i później wykorzystana w domach podczas wspólnej rodzinnej modlitwy. Teksty modlitwy wraz z pamiątką po Eucharystii otrzymają przedstawiciele poszczególnych rodzin. Będę wdzięczny za złożone ofiary, które pomogą nam pokryć zobowiązania za podjęte w minionym roku prace  (remont bocznych naw, przestrzeni pod chórem i kruchty; gazowanie kościoła; nowe dębowe drzwi w kruchcie  oraz rozbudowa organów)

Dąbrówka Kościelna, 02.01.2021 r.
(Ks. Proboszcz)

Niedziela  Świętej  Rodziny

 

1.Czwartek  jest ostatnim dniem „Starego Roku”. O godz. 16.30 będzie miało miejsce  wystawienie Najświętszego Sakramentu i możliwość indywidualnej modlitwy. O 16.50  rozpoczniemy wspólne nabożeństwo dziękczynno – przebłagalne, które zakończy Msza św. o 17.00  Serdecznie zapraszam do udziału w tym dziękczynnym, modlitewnym spotkaniu. Wieczorna Eucharystia  będzie już  z Uroczystości 01.01 (adekwatnie do  sobotniej wieczornej mszy św. z niedzieli)

2. W piątek, w pierwszy dzień „Nowego Roku” przypada Uroczystość Bożej Rodzicielki Maryi. Aby każdy z  nas mógł  po nocy  sylwestrowej wziąć  udział w  Eucharystii, porządek  będzie  nieco inny niż  w  niedzielę –  Zapraszam o godz. 11.00  lub  po  południu  o  13.30

3.  Z tą Uroczystością zbiega się I piątek  miesiąca  – okazja  do  spowiedzi św.  przed  Mszami św.  Chorych,  na indywidualną prośbę,  odwiedzę w sobotę  od godz. 9.00

4.  W tym tygodniu na wspólne Msze św. kolędowe o godz. 18.00 zapraszam:

– we wtorek  –  mieszkańców Gniewkowa

– w środę      –  mieszkańców Turostówka I, II i Stęszewic

Po następnej niedzieli zapraszam mieszkańców Dzwonowa, Dzwonowa Leśnego i Miączynka, dalej  Zielonki i Celińca, Głęboczka, Karczewa.

Proszę o przekazywanie informacji o sprawowanych Eucharystiach w int. mieszkańców danych miej-scowości osobom i rodzinom, które z różnych przyczyn do kościoła nie docierają. Zachęcam do zadbania o stan łaski uświęcającej, by móc w pełni przeżywać Eucharystię, bądź w domach przyjąć komunię św. duchową. Proszę także o przynoszenie wody w małych pojemnikach, która zostanie poświęcona w kościele i później wykorzystana w domach podczas wspónej rodzinnej modlitwy. Teksty modlitwy wraz z pamiątką po Eucharystii otrzymają przedstawiciele poszczególnych rodzin. Będę wdzięczny za złożone ofiary, które pomogą nam pokryć zobowiązania za podjęte w tym roku prace  (remont bocznych naw, przestrzeni pod chórem i kruchty; gazowanie kościoła; nowe dębowe drzwi w kruchcie  oraz rozbudowa organów)

 

Dąbrówka Kościelna, 27.12.2020 r.
(Ks. Proboszcz)

Uroczystość Bożego Narodzenia

Stajemy przy żłóbku betlejemskim, gdzie Pan Bóg objawia nam największą miłość w swoim Synu, który przyszedł do swoich. Niechaj więc ta MIŁOŚĆ będzie przez nas przyjęta i nieustannie budzi w sercach wiele nadziei. Całej Rodzinie Parafialnej oraz wszystkim Pielgrzymom i Gościom życzę błogosławionych Świąt, pokoju serca i wnoszenia w każdy kolejny dzień życia tych Bożych darów, które dziś stają się naszym udziałem.

1. Dziś Msza św. jeszcze o godz. 11.00. Jutro – drugi dzień świąt św. Szczepana, pierwszego męczennika. Zapraszam na Eucharystię o 8.30 lub o 11.00 swymi ofiarami  wspierać będziemy KUL.

2. Serdecznie dziękuję wszystkim osobom, które włożyły wiele trudu, pracy i czasu w przygotowanie Sanktuarium do tej Uroczystości. „Bóg zapłać” osobom z Dąbrówki, Gniewkowa, Pawłowa, Turostówka za uporządkowanie kościoła, świeże obrusy i stroiki, Państwu Szczegóła z Gniewkowa za ofiarowane choinki, panom: Szelewskiemu, Janiszewskiemu, Pasikowi i Nawrockiemu za postawienie choinek i pomoc przy żłóbku.

3. Również bardzo dziękuję za złożone ofiary przy okazji roznoszenia opłatków na nasze zobowiązania wobec Seminarium, Katedry i Kurii w Gnieźnie, osobom, które się tego podjęły w poszczególnych wioskach, a także za ofiary na ogrzewanie kościoła.

4. Zachęcam wszystkich, zwłaszcza dzieci, do gromadzenia się przy betlejemskim żłóbku oraz śpiewania pięknych kolęd. Niech rozbrzmiewają one w naszych domach, podczas świątecznych spotkań z najbliższymi – ich śpiewanie jest świadectwem naszej wiary.

5. Najbliższa niedziela jest świętem Świętej Rodziny. To dzień modlitw o świętość małżeństw i rodzin. Serdecznie zapraszam szczególnie małżonków na Eucharystię o godz. 11.00 w czasie której będzie miał miejsce obrzęd odnowienia przyrzeczeń małżeńskich

6. „W inny niż dotychczas sposób przeżyjemy również tradycyjną kolędę. Pandemia nie pozwala na wizyty księży w naszych domach. Dlatego bardzo proszę kapłanów, aby zapraszali na Msze święte do kościoła w poszczególne dni tygodnia mieszkańców danej ulicy czy wioski i w ten sposób, razem ze wszystkimi zgromadzonymi, modlili się o błogosławieństwo dla ich rodzin. Zanieśmy je wraz z modlitwą do naszych domów. Bądźmy szafarzami tego błogosławieństwa dla naszych najbliższych.” – pisze Ksiądz Prymas.

Zgodnie z sugestią naszego Pasterza, w kolejne dni będzie sprawowana Msza św. w int. mieszkańców poszczególnych wiosek z ich udziałem. Przedstawiciele rodzin po Eucharystii otrzymają tekst modlitwy, którą w gronie rodziny odmówią w swoich domach. Porządek sprawowanych kolędowych Mszy św. podam w niedzielę.

 

 

Dąbrówka Kościelna, 24.12.2020 r.
(Ks. Proboszcz)