Ogłoszenia

Uroczystość   Najświętszej   Trójcy

1. W czwartek uczestniczyć będziemy w kolejnej tajemnicy naszej wiary. Jest  nią Ur. Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa. Eucharystia jest źródłem naszej wiary – tego dnia chcemy tę prawdę jeszcze głębiej przeżyć i zamanifestować przez udział w procesji do czterech ołtarzy. Dziękując Bogu za ten bezcenny dar, upraszać będziemy potrzebne łaski dla świata, Kościoła św., Parafii i dla siebie.   O przygotowanie ołtarzy bardzo proszę:

            1 ołtarz  –  mieszk.  os. Leśnego                3  ołtarz – mieszk. Głęboczka

            2 ołtarz  –  mieszk.  os. Sosnowego           4  ołtarz – mieszk.  Karczewa

               Eucharystia tego dnia o godz. 8.30  oraz  o  11.00  z  procesją

2.  Do sypania kwiatków  zapraszam  wszystkie dziewczynki, zwłaszcza te, które przeżywały I Komunię św. i rocznicę. Próba sypania kwiatków odbędzie się w poniedziałek  o g. 17.00  Chłopcy  w  strojach I komunijnych  również  wezmą  udział w procesji.  Proszę, aby  również zatroszczyć się o sztandar i baldachim.  Udekorujmy nasze domy, a nade wszystko zad-bajmy  o  serca,  w  których  dobry  Bóg  ciągle  szuka  miejsca  dla  siebie.

3.  W oktawie Bożego Ciała codziennie po Mszy św. o 18.00 będziemy uczestniczyć w  procesji eucharystycznej wokół kościoła. Na zakończeniu Oktawy spotkamy się w Miączynku  i Pawłowie Sk.

4.  Pięknie dziękuję Panom Markowi Szelewskiemu, Antoniemu Janiszewskiemu i Grzegorzowi Szymańskiemu za poświęcony czas i trud w wykoszeniu sporych połaci trawy przy kościele, plebanii, na cmentarzu i przy Dębie. „Bóg zapłać” p. Waldkowi Chruścickiemu za oczyszczenie rynien naszej świątyni.

     W szczególny sposób wyrażam swoją wdzięczność wszystkim, którzy przybyli we wtorek, by we wspólnej modlitwie dzielić wdzięczność i  radość moich kolegów oraz  moją za kolejną rocznicę  naszych  święceń  kapłańskich. Osobom z Żywego Różańca „Bóg zapłać” za życzenia, kwiaty, upominek, a także Paniom za pomoc w podjęciu kapłanów.

5.  Następna niedziela  jest  drugą  w tym m-cu – ofiarami wspierać  będziemy  nasze    prace w  świątyni i na cmentarzu.     Tego  dnia,  po  Mszy  św.  o  11.00  i  czerwcowym,  spotkanie dla  bierzmowanych.

6. Kalendarz liturgiczny:

–  pn    –  św. Bonifacego

–  czw. –  Ur. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.  Ks. Proboszcz w Łagiewnikach Kość. zaprasza    na   Odpust tego dnia – Suma o godz. 16.00

–  sb.    –  bł. Bogumiła

7.   Prymas Polski abp Wojciech Polak udziela wszystkim wiernym archidiecezji gnieźnieńskiej oraz osobom przebywającym na jej terenie dyspensy od obowiązku zachowania 9 czerwca (piątek po uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej), wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych oraz charakteru pokutnego tego dnia. Aby zadośćuczynić dyspensie należy pomodlić się w intencjach polecanych wiernym przez papieża Franciszka oraz podjąć uczynek chrześcijańskiego miłosierdzia.

Dąbrówka  Kościelna,  3.06.2023 r.          (Ks.  Proboszcz)

Niedziela  Zesłania  Ducha  Świętego

1. Dzisiejszą uroczystością Zesłania Ducha Świętego kończymy w Kościele  przeżywanie  okresu wielkanocnego.  Raz jeszcze  zapraszam osoby, które w tym roku nie pojednały się z Bogiem, do skorzystania z sakramentu Bożego Miłosierdzia i przystąpienia do  Stołu Pańskiego. Przykazaniom kościelnym można zadośćuczynić do przyszłej niedzieli  Trójcy Przenajświętszej.

2.  W poniedziałek (29.05.) – święto N.M.P. Matki Kościoła, zwane w tradycji drugim dniem  Zielonych Świątek. Zapraszam na Eucharystię o godz. 11.00  lub  18.00

3. Po następnej  niedzieli Trójcy Przenajświętszej  świętować  będziemy  Boże  Ciało.  Już  dziś, w dalszej kolejności, proszę  o  przygotowanie  ołtarzy  na  tę  Uroczystość:

            1 ołtarz  –  mieszk.  os. Leśnego                3  ołtarz – mieszk. Głęboczka

            2 ołtarz  –  mieszk.  os. Sosnowego           4  ołtarz – mieszk.  Karczewa

             zakończenie Oktawy będziemy przeżywać w  Miączynku  i Pawłowie Sk.

4.  W tym tygodniu  przypadają:

–  I  czwartek – dzień naszej szczególnej modlitwy o nowe powołania kapłańskie zakonne   i misyjne. Pierwsze z nabożeństw czerwcowych połączymy z różańcem w tej intencji.

–  I  piątek, w którym wynagradzamy Sercu Pana Jezusa pokutą i modlitwą nasze  grzechy. Okazja do spowiedzi dla dzieci i młodzieży od g. 17.00.  Chorych na indywidualne zgłoszenie odwiedzę przed południem od g. 9.00

–  I  sobota m-ca –  o  g. 10.00 – kolejne z nabożeństw wynagradzających Niepokalanemu Sercu Maryi.  Pół godziny wcześniej okazja do sakramentu pokuty

5. Kilku  Rodzicom  dzieci I komunijnych  serdecznie  dziękuję  za uporządkowanie świątyni.

6.  Dziś, w ostatnią nd. maja, zapraszam na nabożeństwo majowe o godz. 15.30 przy Dębie

7.   W najbliższy wtorek (30.05) nasze Sanktuarium nawiedzą kapłani, którzy wraz ze  mną przed  32 laty  przyjęli w katedrze gnieźnieńskiej  świecenia  kapłańskie. Już  dziś  serdecznie zapraszam do naszej wspólnej modlitwy dziękczynnej  tego dnia o godz. 11.00.

8.  Kalendarz liturgiczny:

            –  pn    –  święto  NMP Matki Kościoła

            –  śr.    –  święto Nawiedzenia NMP

            –  czw. –  Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana

            –  sb.    –  św. Karola Lwangi i Towarzyszy

Dąbrówka  Kościelna,  27.05.2023 r.    (Ks.  Proboszcz)

VII  Niedziela Wielkanocna,  Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego

1. Dziś nabożeństwo  majowe  z  udziałem  dzieci  I  komunijnych  oraz  z  pierwszej rocznicy  o  godz.  16.00  – wszystkich  serdecznie  zapraszam  do tej  pięknej  majowej modlitwy, którą  przeżywamy  w  naszym  Sanktuarium  każdego  dnia  o  godz.  18.30

2.  Bardzo dziękuję  Rodzicom  dzieci  I komunijnych  za  uporządkowanie kościoła,  terenu  przy  świątyni i figurze,  dekorację  ołtarzy  oraz ofiarę w ramach daru  ołtarza.  Została ona przeznaczona na renowację ogrodzenia przy grocie Matki Bożej. (Po demontażu  ogrodzenia w warsztacie było wypiaskowane, pokryte odpowiednimi  farbami i zamontowane z przywróceniem należytego poziomu, którego również brakowało…)   Dziękuje również paniom Barbarze Florek,  Agnieszce Burzyńskiej i Marzenie Ciupek,  które  zadbały  o  posadzenie  nowych  kwiatów i dekorację tego miejsca.

3.  Dzieci przyjęte  dziś  do  I Komunii św.  oraz  z  I rocznicy  przeżywać  będą  przez najbliższe  dni  swój  „biały  tydzień”  codziennie  uczestnicząc  w  Eucharystii o  18.00  i  po niej w  nabożeństwie  majowym.

4.  Trwa okres wielkanocny, w którym każdy katolik zobowiązany jest do przeżycia sakramentu pokuty i przyjęcia Komunii św.  Przypominam o tym osobom, które  jeszcze  tego nie uczyniły.

5.  Serdecznie dziękuję  za  złożone  ofiary w  ubiegłą  niedzielę,  bądź  przekazane  na  konto parafialne, na  podejmowane  prace.  Ich  wysokość  wyniosła  1.465 zł

6.  Kalendarz liturgiczny:

  • śr. –  NMP Wspomożycielki Wiernych
  • pt. –  św. Filipa Neri, to również  Dzień Matki
  • trwa nowenna przed Zesłaniem Ducha Świętego

7.     Po następnej  niedzieli,  we wtorek  30 maja  nasze Sanktuarium nawiedzą kapłani, którzy wraz  ze  mną  przed  32 laty  przyjęli w katedrze gnieźnieńskiej  świecenia  kapłańskie. Już  dziś  serdecznie zapraszam do naszej wspólnej modlitwy dziękczynnej  tego dnia o godz. 11.00.

Dąbrówka  Kościelna,  20.05.2023 r.

VI  Niedziela Wielkanocna

1. Zapraszam do  wspólnego  przeżywania  nabożeństw  majowych  w  swoich  wioskach przy krzyżach  lub  tutaj  w  Sanktuarium  każdego  dnia  po  wieczornej  Eucharystii, która odprawiana  jest  o  godz.  18.00

2.  W następną niedzielę na Mszy św. o godz. 11.00  dziewięcioro dzieci  z  naszej  Parafii przeżywać  będzie  uroczystość  I  Komunii św.  Z  tą  uroczystością  połączona   będzie  pierwsza  rocznica  dzieci  przyjętych  w  ubiegłym  roku. Kolejne spotkanie dla tych dzieci w poniedziałek o 16.30, a spowiedź  św. dla nich,  ich  rodziców  i  krewnych  oraz  z  I  rocznicy  w  sobotę  o  godz.  8.30

3.  W związku z uroczystością I Komunii św.  na  nabożeństwo majowe tego dnia zapraszam po południu na godz. 16.00

4.  Od poniedziałku do środy przypadają tzw. Dni krzyżowe – Dni Modlitw o Dobre Urodzaje i za Głodujące Kraje – włączmy się do tej jakże potrzebnej modlitwy.

5. Kalendarz liturgiczny:

            – wt.   –  św. Andrzeja Boboli, patrona Polski

            – pt.    –  początek nowenny przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego

6.  Dziś po Eucharystii o 11.00 i n. majowym spotkanie dla kandydatów  do  sakr. bierzmowania.

7.  Na stronie naszego Sanktuarium została uaktualniona galeria z wydarzeń, które były naszym  udziałem w minionych miesiącach  (misje św., Nawiedzenie, odpusty…)

Dąbrówka  Kościelna,  13.05.2023 r.

V  Niedziela Wielkanocna

1. Rozpoczęliśmy piękny m-c maj. Niech wspólnej  modlitwy wszystkich  stanów  nie brakuje przy  krzyżach i figurach w naszych wioskach, bądź  tu w  Sanktuarium, każdego dnia po wieczornej Eucharystii.  Ze względu  na  Odpust we Wronczynie  w  poniedziałek  nabożeństwo majowe wyjątkowo będzie o godz. 17.30 (przed wieczorną Mszą św.)

2.  Trwa okres wielkanocny, w którym każdy katolik zobowiązany jest do przeżycia sakramentu pokuty i przyjęcia Komunii św.  Przypominam o tym osobom, które jeszcze tego nie uczyniły.

3.  Wracamy do nabożeństw fatimskich przy  Dębie.  W  kolejne 13  dni m-ca od maja do października podejmować będziemy modlitwę różańcową, o którą  prosiła dzieci w Fatimie  Matka Najświętsza.  Serdecznie zapraszam w sobotni wieczór  o g. 20.30 na pierwsze z tych nabożeństw –  zabierzmy  różańce, świece i teksty pieśni.

4.  W piątek o godz. 16.30   spotkanie dla dzieci I  komunijnych oraz  tych,  które będą przeżywać swoją pierwszą rocznicę Komunii św.  Uroczystość  I  Komunii  św. wraz  z  I  rocznicą świętować  będziemy  21 maja o g. 11.00

5.  Uprzejmie dziękuję Adrianowi i Agnieszce Burzyńskim z Gniewkowa za piękne  odnowienie figury Matki Bożej  w  grocie, p. Markowi Szelewskiemu za wykoszenie trawy przy kościele i plebanii, a p. Bożenie za prace dekoracyjne.  „Bóg zapłać” również  za złożone w ub. niedzielę ofiary na Seminarium Duchowne w  Gnieźnie – przekazaliśmy  760 zł.

6.  Następna niedziela  jest  drugą  w tym m-cu – ofiarami wspierać  będziemy  nasze   prace w  świątyni i na cmentarzu.   Tego  dnia,  po  Mszy  św.  o  11.00  i  majowym,  spotkanie dla  bierzmowanych.

7.  Kalendarz liturgiczny:

 – pn.  –  św. Stanisława, biskupa i męczennika – głównego Patrona Polski.  Odpust  we Wronczynie o 18.30

Dąbrówka  Kościelna,  06.05.2023 r.

IV  Niedziela Wielkanocna

1. Dzisiejsza niedziela w Kościele jest Światowym Dniem Modlitw o Powołania. Rozpoczyna  ona  tydzień  modlitw  o dar  powołań  do  kapłaństwa i  życia  konsekrowanego.  Niech  tej intencji nie brakuje  w  osobistej, codziennej modlitwie, aby  także nasza  rodzina  parafialna  zrodziła  dla  Kościoła  nowych pracowników  Winnicy Pańskiej.

2. Przed nami piękny  maj, w polskiej tradycji miesiąc poświęcony Matce Bożej. Codziennie będziemy gromadzić się wokół ołtarza na Eucharystii połączonej z  nabożeństwem  majowym. Zadbajmy o wizerunki Bożej Matki w naszych domach i przydrożnych kapliczkach i we wspólnej modlitwie przy nich podtrzymujmy ten szlachetny, polski zwyczaj.  W naszym Sanktuarium  nabożeństwa w  dni  powszednie  po  Mszy św. o godz. 18.00

3.  W tym miesiącu rozpoczynamy coroczne nabożeństwa związane z objawieniami Bożej Matki w Fatimie. Pierwszych  pięć  sobót  m-ca (do września) o godz. 10.00  ofiarujemy  nabożeństwa wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi „dla ratowania grzeszników” (s. Łucja) oraz w każdy kolejny 13 dzień  m-ca  nabożeństwa fatimskie „przy Dębie” (do października).  Zapraszam.

4.  W środę – 3 maja – Uroczystość NMP Królowej Polski. To także dzień Narodowego  Święta. Msze św.  tego  dnia o g.  8.30  i 11.00.  Serdecznie zapraszam  na  Sumę, w czasie której będziemy  się modlić  przez orędownictwo naszej  Matki i Królowej o błogosławieństwo  Boże,  pomyślność  i  bezpieczeństwo dla  Ojczyzny oraz o pokój dla świata.   Nie zapomnijmy o udekorowaniu naszych domów narodową flagą.

5.  W tym tygodniu  przypadają:

–  I  czwartek – dzień naszej szczególnej modlitwy o nowe powołania kapłańskie zakonne i misyjne

–  I  piątek, w którym wynagradzamy Sercu Pana Jezusa pokutą i modlitwą nasze grzechy. Dodatkowa  okazja do spowiedzi dla dzieci i młodzieży od g. 17.00.    Chorych na indywidualne zgłoszenie odwiedzę przed południem od g. 9.00

–  I  sobota m-ca –  o  g. 10.00 – pierwsze z nabożeństw wynagradzających Niepokalanemu Sercu Maryi

6.  W czwartek o godz. 16.30 kolejne  na  spotkanie dzieci I  komunijnych.

7.  Kalendarz liturgiczny:

            – wt.    – św. Atanazego

            – śr.     – Ur. NMP Królowej Polski, głównej patronki Polski

            – czw.  – św. Floriana

            – sb.     – św. Filipa i Jakuba, apostołów

8.  Paniom z Dąbrówki i Gniewkowa uprzejmie dziękuję za zabezpieczenie baldachimu nowym, ochronnym materiałem.

 

Dąbrówka  Kościelna,  29.04.2023 r.

III  Niedziela Wielkanocna

1. Dziś w Kościele w Polsce Niedziela Biblijna i następujący po niej Tydzień Biblijny. Niech te dni ponownie zainspirują nas do sięgnięcia po Pismo św., a jego lektura stanie  się dla nas  źródłem jeszcze pełniejszego poznawania Boga i swojego wnętrza.

2.  Dziś  po  Eucharystii o godz. 11.00 spotkanie dla  kandydatów od s. bierzmowania.

3.  Kolejne spotkanie dla dzieci I komunijnych w piątek o godz. 16.30

4.  Serdecznie dziękuję za uporządkowanie kościoła jedynie jednej rodzinie z Karczewka (mamie z córką i synem) oraz p. Szelewskiemu za kolejne prace przy plebanii i kościele.

5.  Ponownie serdecznie proszę i apeluję o segregację śmieci na cmentarzu. Kompostownik gdzie składujemy zielone, naturalne odpady nie jest miejscem do wyrzucania szkła, plastiku czy  metalu – te wyrzucamy do kontenera. Przypominam, że śmietnik w tylnej  części cmentarza został zlikwidowany.

6. Kalendarz liturgiczny:

            – pn.    – św. Wojciecha, patrona Polski i Archidiecezji

            – wt.    – św. Marka, Ewangelisty

            – sb.     – św. Katarzyny Sieneńskiej, patronki Europy

Dąbrówka  Kościelna,  22.04.2023 r.

II Niedziela Wielkanocna, Święto Bożego Miłosierdzia

1. Dziś niedziela Bożego  Miłosierdzia. W koronce  do Miłosierdzia Bożego powtarzamy słowa: „miej miłosierdzie dla nas i całego świata”. Niech  tej  modlitwy nie brakuje w naszym codziennym życiu.  „Dzienniczek”,  w  którym  św. Faustyna  odnotowywała  wszystkie swoje objawienia  czytamy  m.in.   „…  o  trzeciej  godzinie  błagaj  Mojego  Miłosierdzia  szczególnie  dla  grzeszników  i  choć  przez  moment  zagłębiaj  się  w  Mojej   Męce,  szczególnie  w  Moim opuszczeniu w chwili konania.  Jest to godzina wielkiego  Miłosierdzia dla całego świata,  w tej  godzinie  nie  odmówię  duszy  niczego, która  Mnie prosi przez  Mękę  Moją”                       Zapraszam  jeszcze dziś na godz. 15.00,  by tutaj  przeżyć we  wspólnocie  modlitwy Godzinę  Miłosierdzia. Od  14.30  będzie  możliwość  skorzystania  z  sakramentu  pojednania.  O tej wyjątkowej  dla  całej  ludzkości  godzinie  przypomina  nam  w  każdy  piątek  bicie  największego  dzwonu  o  godz. 15.00

    Dzisiejsze Święto rozpoczyna w Kościele  Tydzień  Miłosierdzia, niech więc nie brakuje nam „wyobraźni miłosierdzia”,  o które  przed  laty  prosił  nas  św. Jan Paweł II.

2.  W piątek o godz. 16.30 zapraszam na spotkanie  dzieci I  komunijne,  które  przystąpią  po raz  pierwszy  do sakramentu  pokuty. W tej ważnej dla nich  chwili wskazana  jest  obecność rodziców (przynajmniej jednego). Dzieci proszę, by przyniosły  książeczki, które otrzymały przed  świętami.  Otoczmy  je modlitwą,  by nigdy w swoim życiu  z tego  sakramentu  nie  rezygnowały.

3.  Kandydatów do sakramentu bierzmowania zapraszam na spotkanie w następną niedzielę po  Mszy św. o godz. 11.00

4.   O uporządkowanie kościoła w dalszej kolejności proszę pozostałych mieszkańców Karczewka – starej części wioski oraz osiedli nad  jeziorem.

5.  Serdecznie dziękuję  za  złożone  ofiary w  ubiegłą  niedzielę,  bądź  przekazane  na  konto parafialne, na  podejmowane  prace.  Ich  wysokość  wyniosła  2.398,-  (w minionym tygodniu  wpłaciłem kolejną ratę w wys. 8 tys. zł  za  przycinkę  koron drzew  na cmentarzu).

6.  Już za  tydzień (22/23.04) w  Gnieźnie  uroczystość  odpustowa  ku czci  św. Wojciecha – głównego patrona Polski i naszej Archidiecezji. Jej  program znajdziemy w kruchcie bądź na stronie internetowej archidiecezja.pl

7.  Dziś po Eucharystii o godz. 11.00 spotkanie dla osób z Żywego Różańca.

Dąbrówka  Kościelna,  14.04.2023 r.

Uroczystość  Zmartwychwstania  Pańskiego

     Pierwsze słowa, które Pan Jezus wypowiedział po swoim zmartwychwstaniu do Apostołów to „Pokój Wam, nie lękajcie się”. Dzisiaj do nas wszystkich przeżywających te Święta,  te same słowa kieruje Zmartwychwstały – „Pokój Wam”. Jest obecny wśród nas, by przywrócić radość, by dodać sił do odważnego podjęcia swoich obowiązków, by rozpalić serca ufnością w lepsze jutro. Przeżywając Święta Paschalne życzę, aby radość Wielkanocna była źródłem pokoju serca, dobroci oraz przekonania, że Miłość zawsze zwycięża. Zwycięzca Śmierci niech będzie nadzieją na ostateczne pokonanie wszystkich trudów, bólów i cierpień.  Pan Zmartwychwstał! Cieszmy się  i świętujmy na przekór wszystkiemu co złe!

1. Wyrazy ogromnej  wdzięczności  składam:

–   Panom Szelewskiemu i Korneckiemu za pomoc w  przygotowaniu  Grobu  Pańskiego, a  także  pani Bożenie, która zadbała o świeże obrusy na  ołtarzach,

–   jedynie pięciu Osobom z Karczewka i Dąbrówki, które przybyły we wtorek, by uporządkować kościół,

–   Wszystkim, którzy  składali  ofiary  na  kwiaty  do Grobu Pańskiego  jeszcze  raz  serdecznie dziękuję.  „Bóg zapłać” także za wszelkie dobroci przekazane na plebanię.

–    jednej z rodzin z Gniewkowa za ofiarę na przycinkę koron drzew na cmentarzu.

2.  Jutro Poniedziałek Wielkanocny  –  Msze  św.  o godz. 8.30  i  11.00.  Swymi ofiarami   wspierać  będziemy  Uczelnie Katolickie.

3. Dzieci I  komunijne zapraszam  na  kolejne  spotkanie  w  piątek  o  godz. 16.30,  a  osoby   z   Żywego Różańca w następną niedzielę po Eucharystii o godz. 11.00

4. Do następnej niedzieli, która jest świętem Bożego Miłosierdzia, trwa Oktawa Wielkanocna, dlatego w piątek postu nie ma.

5.  Za wszelką życzliwość, modlitwę kwiaty i dobre słowa oraz życzenia z okazji Wielkiego  Czwartku   i  Dnia Kapłańskiego również serdecznie dziękuję…

Dąbrówka  Kościelna,  08.04.2023 r.