Ogłoszenia

XVII  Niedziela zwykła

1.  W najbliższą środę 28 lipca z katedry gnieźnieńskiej wyruszy piesza pielgrzymka naszej  Archidiecezji na Jasną Górę. Wszystkich pragnących duchowo włączyć się w pielgrzymowanie zapraszam do odwiedzania strony internetowej pielgrzymki. Pątnicy dotrą  do celu i staną w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej 5 sierpnia. Adres: ppag.pl

2.  Dzisiaj  po  Mszach  św. modlitwa  za  kierowców i  błogosławieństwo  pojazdów. Wszystkim  kierującym środkami lokomocji  życzę  rozwagi,  wyobraźni  oraz  bezpiecznego  docierania  do  celu. Święty  Krzysztof  niech  prowadzi!

3.  Podziękowanie składam  kolejnym osobom:  Paniom z Dąbrówki za dekorację ołtarzy  oraz  Państwu Szelewskim i p. Mirce za odnowienie misyjnego krzyża przy kościele

4.  Przy wyjściu z kościoła możemy wesprzeć organizację MIVA – POLSKA działającą przy Episkopacie Polski wspierającą naszych misjonarzy w zakupie środków transportu – są to rowery, łodzie, silniki, motocykle czy auta. “Bóg zapłać” za każdy grosz.

5.   Decyzją Księdza Prymasa archidiecezja gnieźnieńska włącza się w pomoc poszkodowanym nawałnicami w Polsce, Niemczech, Belgii i Holandii.  W  następną  niedzielę  po Mszach św. będziemy mogli wesprzeć tych doświadczonych ludzi swą ofiarą

6. Kalendarz liturgiczny:

 • pn   – św. Joachima i Anny (pamiętajmy o naszych dziadkach i babciach)
 • czw – św. Marty
 • św.  – Ignacego z Loyoli

Dąbrówka Kościelna, 24.07.2021 r.
(ks. Proboszcz)

XVI  Niedziela zwykła

1.   W  następną  sobotę i niedzielę  po  Mszach  św.  będzie  miało  miejsce  błogosławieństwo naszych  pojazdów –  tego dnia przypada  wspomnienie  św. Krzysztofa, który jest  patronem  kierowców  i  podróżujących.

2.   Wszystkim, którzy w ub. niedzielę włączyli się w pomoc związaną  z  pracami  remontowymi  świątyni serdecznie dziękuję  –  wysokość ofiar złożonych podczas Mszy św. oraz przekazanych na konto parafialne wyniosła  2.225 zł

3.  Dziękuję kolejnym osobom, które w minionym tygodniu podjęły się kolejnych prac:                               państwu  Szelewskim wraz z wnukami i p. Mirce  za uporządkowanie połamanych gałęzi i             wykoszenie  trawy,  p. Waldemarowi Chruścickiemu za kolejny etap wyczyszczenia rynien kościoła,       Paniom z Dąbrówki za ofiarowane kwiaty i prace dekoracyjne.

4. Kalendarz liturgiczny:

 • wt.    – bł. Czesława
 • czw. – św. Marii Magdaleny
 • pt.    – św. Brygidy
 • sb.   – św. Kingi

5.   O  uporządkowanie kościoła  proszę  2 gr. osób z Karczewa, którą stanowią rodziny:  Malczewskich, Wrońskich, Tomkowiak  i  dwie  rodz. Okoniewskich

6.  Osobom z Żywego Różańca przypominam o wymianie tajemnic w ramach własnych Róż

 

 

Dąbrówka Kościelna, 17.07.2021 r.
(ks. Proboszcz)

XV  Niedziela zwykła

1. Zachęcam  do  udziału  w  pieszej  pielgrzymce  na  Jasną  Górę,  która  wyrusza z  Gniezna  pod koniec  lipca.

2.   We wtorek  przypada 13 dzień m-ca.  Serdecznie  zapraszam tego  dnia o  20.30  na  kolejne  nabożeństwo fatimskie przy Dębie.

3.   Serdecznie dziękuję pięciu osobom, mieszkańcom bloku z Karczewa za uporządkowanie kościoła  oraz  Panu Markowi Szelewskiemu za wykoszenie trawy przy Dębie i kościele.

4.  W następną niedzielę uprzejmie proszę osoby z Żywego Różańca o wymianę tajemnic w ramach własnych róż.

5.   Raz jeszcze przypominam, że uroczystości odpustowe tego roku będą  miały miejsce 15 sierpnia oraz  we wrześniu 18 i 19 dnia tego m-ca. Uroczystość beatyfikacji Ks. Prymasa Tysiąclecia, wyznaczona na 12 września jest  powodem przesunięcia o tydzień  później wrześniowego Odpustu.

6. Kalendarz liturgiczny:

 • pn. –  św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu
 • wt. – św. Andrzeja Świerada i Benedykta, pustelników
 • czw. –  św. Bonawentury
 • pt. – NMP z Góry Karmel

7.    W minionych dniach mieliśmy kolejne dwa pogrzeby: śp. Edwarda Bażegi z Głęboczka  i  Mariana Zbyradowskiego z Karczewa. Pamiętajmy o zmarłych w modlitwie….

 

 

Dąbrówka Kościelna, 10.07.2021 r.
(ks. Proboszcz)

XIV  Niedziela zwykła

1. Ponownie pod koniec  lipca  wyrusza z naszej  Archidiecezji  piesza pielgrzymka na Jasną Górę. Pątnicy z różnych  miast  wędrować  będą kilkanaście  dni, żeby 5 sierpnia stanąć przed Jasnogórską Królową Polski.  Do  udziału w pieszym  pielgrzymowaniu zaproszeni są  wszyscy – młodzi i starsi – którym stan zdrowia na to pozwala.  Zainteresowani mogą uzyskać informacje na stronie internetowej  www.ppag.pl

2.    Następna niedziela jest drugą  w miesiącu  – zatem zbieranymi ofiarami możemy  wesprzeć  podejmowane prace. Dobiegają końca prace przy organach, są  to  zasadniczo “kosmetyczne”  działania, natomiast na przełomie września i października planujemy drugi etap  likwidacji drewnojadów w całej więźbie dachowej, stropach i wieżach kościoła. Przy tej okazji dziękuję za kolejne ofiary przekazane na  konto  Parafii, bądź   składane  tradycyjną drogą.

3.  Raz jeszcze zapraszam do włączenia się do liturgicznej służby ołtarza dzieci, zwłaszcza te, które były przyjęte tego roku do I Komunii św.

4. Kalendarz liturgiczny:

 • wt   –  bł. Marii Teresy Ledóchowskiej
 • czw. –  św. Jana z Dukli

5.  O uporządkowanie kościoła  proszę 1 grupę z  Karczewa,  którą  stanowią  rodziny  mieszkające w bloku.

Dąbrówka Kościelna, 03.07.2021 r.
(ks. Proboszcz)

XIII  Niedziela zwykła

1. Rozpoczął się sezon wakacji i urlopów. Pamiętajmy jednak o tym, że ten okres nie jest  czasem wolnym od Boga i Jego przykazań, a podczas wypoczynku warto mieć  różaniec,  Pismo  św., czy mądrą książkę. Nie zapominajmy też,  że każda niedziela jest drogowskazem na wakacyjnej drodze.  Bez tego drogowskazu łatwo się zagubić, a szatan nie odpoczywa

2.   W tym tygodniu  przypadają  I czwartek, piątek  i sobota  miesiąca:

>  w I czwartek  po wieczornej  Eucharystii zapraszam na różaniec w int. nowych powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych.

>  w I piątek chorych, którzy wyrażają taką wolę, odwiedzę  przed południem  – od  9.00  (proszę o kontakt).   Spowiedź  dla dzieci i młodzieży od  godz. 17.00

>  w I sobotę  kolejne nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu  Sercu Maryi –  serdecznie zapraszam przed południem na godz. 10.00  Okazja do spowiedzi św. od  9.30

3.   Ponawiam zaproszenie do włączenia się do liturgicznej służby ołtarza dzieci, zwłaszcza przyjętych tego roku do I Komunii św.

4. Kalendarz liturgiczny:

 • pn  –  św. Ireneusza
 • wt  –  św. Apostołów Piotra i Pawła
 • sb  –  św. Tomasza, Apostoła

5.   Już dziś informuję, że uroczystości odpustowe tego roku będą miały miejsce 15 sierpnia oraz  we wrześniu 18 i 19 dnia tego m-ca. Ze względu na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia, która jest zaplanowana na 12 września, odpust wrześniowy przesuwamy o tydzień  później.

6.  Wszystkim osobom, które przybyły do nas oraz wyjeżdżającym życzę, aby wakacje, urlop, obojętnie gdzie spędzany, był miłym wypoczynkiem, ale też czasem pełnym dobra i wzrostu duchowego.

7.  Pan Bóg powołał z naszej rodziny parafialnej śp. Weronikę Zbyradowską, mieszkankę Karczewa, której pogrzeb odbył się w sobotę. Pamiętajmy o zmarłej w modlitwie…

 

Dąbrówka Kościelna, 26.06.2021 r.
(ks. Proboszcz)

XII  Niedziela zwykła

1.W piątek kończy się rok szkolny –  dzieci i młodzież zachęcam do udziału  w  Eucharystiach,  które  są  organizowane  z  tej  racji  w   parafiach,  na  terenie  których  znajdują  się  szkoły.  Pamiętajmy  o tym, że każde dzieło, aby przyniosło dobre owoce, by było  dobrze zakończone, powinno być ofiarowane Panu Bogu.

2.   W następną niedzielę w naszej Parafii gościć będziemy ks. Rafała Wojciechowskiego, który przed niespełna miesiącem przyjął w katedrze gnieźnieńskiej święcenia kapłańskie. Eucharystie sprawowane przez Księdza Neoprezbitera będą zakończone tzw. błogosławieństwem prymicyjnym, z którym wiąże się łaska odpustu zupełnego (zadbajmy więc o stan łaski uświęcającej swego serca).  Także będziemy  mogli  otrzymać   pamiątkowy,  prymicyjny obrazek naszego Gościa. Zapraszam.

3.  Raz jeszcze zachęcam, by w osobistej modlitwie sięgać po modlitwę litanii do Serca Pana Jezusa, bądź włączać się w nią tu w świątyni, gdzie podejmujemy ją  w tym m-cu.

4.   Bardzo dziękuję za  złożone  ofiary w ubiegłą  niedzielę  w kościele, bądź  przekazane  na konto parafialne, na podejmowane prace  świątyni. Ich łączna kwota wyniosła 1.665,-

5.   Serdeczne “Bóg zapłać” także dla Panów Antoniego Janiszewskiego, Marka Szelewskiego i Pawła Pasika oraz Paniom z Dąbrówki za podjęcie kolejnych prac na rzecz Parafii.

6.  Kalendarz liturgiczny:

 • pn –  św. Alojzego Gonzagi
 • czw – Narodzenie św. Jana Chrzciciela  –  odpust w Kiszkowie

7.  Osoby z Żywego  Różańca  proszę dziś  o wymianę tajemnic w ramach własnych róż.

8.  Zgodnie z dekretem Księdza Prymasa z dniem 20 czerwca br. zostaje zniesiona dyspensa od obowiązku uczestnictwa w  Eucharystii  w niedzielę  i święta nakazane.

 

 

Dąbrówka Kościelna, 19.06.2021 r.
(ks. Proboszcz)

XI  Niedziela zwykła

1. Raz  jeszcze składam  serdeczne  podziękowanie  wszystkim, którzy gromadzili się w czasie oktawy Bożego Ciała na wspólnej  modlitwie. Dziękuję mieszkańcom  Dzwonowa Leśnego i Dzwonowa  za piękne przygotowanie uroczystości  zakończenia Oktawy oraz  wszystkim,  którzy przyjęli zaproszenie  do modlitwy. „Bóg zapłać” również  za  ofiarowane z ołtarzy  kwiaty do kościoła.

2.   Dziś przypada 13 dzień miesiąca –  zapraszam do udziału w nabożeństwie fatimskim wieczorem o godz. 20.30  przy Dębie.

3.  Raz jeszcze  zachęcam, by w osobistej modlitwie sięgać po modlitwę litanii do Serca  Pana Jezusa, bądź włączać się w nią tu w świątyni, gdzie podejmujemy ją każdego dnia w tym miesiącu.

4.   Osoby należące do Żywego Różańca proszę o wymianę tajemnic w następną niedzielę w ramach własnych róż.

5.   Uprzejmie dziękuję pięciu  Paniom z Karczewka  za  uporządkowanie  świątyni  oraz p. Waldemarowi Chruścickiemu za kolejne prace przy dachu kościoła.

6.  Jak słyszeliśmy z środków przekazu Biskupi podjęli jednogłośną decyzję o zniesieniu dyspens od uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej oraz w święta nakazane. Dyspensy  zostaną zniesione z dniem 20 czerwca br.

7. Zapowiedzi przedślubne:

Marcin Kulecki, kawaler, zam. w naszej Parafii  i  Karolina Joanna Zięba, panna, zam.w Parafii p.w. św. Wawrzyńca w Pniewach    (zap. II)

8.  Kalendarz liturgiczny:

 • pn – bł. Michała Kozala
 • wt – bł. Jolenty
 • czw  – św. Alberta Chmielowskiego

Dąbrówka Kościelna, 12.06.2021 r.
(ks. Proboszcz)

X  Niedziela zwykła

1. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy w  czynny sposób włączyli się w  przygotowanie i  przeżycie Uroczystości Bożego Ciała. Mieszkańcom  os. Leśnego,  Sosnowego,  Karczewa,  Miączynka oraz  Dąbrówki za pomoc i przygotowanie ołtarzy, Panom  niosącym baldachim  i prowadzącym kapłana,  dziewczynkom sypiącym  kwiatki ich Mamom, pocztowi  sztandarowemu oraz  liturgicznej  służbie  ołtarza i p. Mariuszowi.  Dziękuję też za ofiarowane po  procesji kwiaty do kościoła „Bóg zapłać”.

2.  Trwa Oktawa Bożego Ciała –  każdego dnia o godz. 18.00 zapraszam do  wspólnej  modlitwy i adoracji Najświętszego Sakramentu. Na  zakończeniu  Oktawy w  czwartek o g. 18.00 spotkamy się w  Dzwonowie Leśnym na Mszy św. przy krzyżu skąd w procesji udamy się do Dzwonowa.

     Między tymi wioskami na rozstaju leśnych dróg, gdzie stał brzozowy krzyż, w minionych dniach pojawił się  nowy, okazały, który przy tej okazji zostanie poświęcony. Serdecznie dziękuję  p. Jackowi Szczepanikowi za piękną inicjatywę oraz mieszkańcom wspomnianych wiosek, którzy pomogli w jego postawieniu.

3.   W piątek  przypada  Uroczystość  Najświętszego Serca  Pana Jezusa  –  tego dnia wraz z całym Kościołem z Polsce ponowimy Akt Poświęcenia Naszego Narodu  Sercu Pana Jezusa. Tego Aktu dokonamy po Mszy św. przy postawionej przed laty przed kościołem figurze Serca Jezusowego.  Serdecznie zapraszam o godz. 18.00. Uroczystość zwalnia nas  z  postu.

4.Zapowiedzi przedślubne:

Marcin Kulecki, kawaler, zam. w naszej Parafii  i  Karolina Joanna Zięba, panna, zam.w Parafii p.w. św. Wawrzyńca w Pniewach    (zap. I)

5.  Kalendarz liturgiczny:

 • wt   – św. Jadwigi Królowej
 • czw – bł. Bogumiła
 • pt.   – Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa
 • sb.   – Niepokalanego Serca NMP

6.  O uporządkowanie świątyni za tydzień proszę kolejną część rodzin z Karczewka:   Kaczyńskich, Witkowskich, Maciejewskich, Grzegorzewskich, Olszewskich, Burzyńskich, Szymkowiak, Oszwałdowskich, Florek, Błachowiak i Pietruszyńskich.

Dąbrówka Kościelna, 05.06.2021 r.
(ks. Proboszcz)

Uroczystość Trójcy Przenajświętszej

1.W czwartek uczestniczyć będziemy w kolejnej, niepojętej tajemnicy naszej wiary. Jest nią Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa. Eucharystia jest źródłem naszej wiary – tego dnia chcemy tę prawdę jeszcze głębiej przeżyć i zamanifestować przez procesję do czterech ołtarzy. Dziękując Bogu za ten bezcenny dar, upraszać będziemy potrzebne łaski dla świata, Kościoła św., Parafii i dla siebie.   O przygotowanie ołtarzy bardzo proszę:

            1 ołtarz  –  mieszk.  os. Leśnego                     3  ołtarz – mieszk. Karczewa

            2 ołtarz  –  mieszk.  os. Sosnowego                4  ołtarz – mieszk. Miączynka

Eucharystia tego dnia o godz. 8.30  oraz  o  11.00  z  procesją do czterech ołtarzy

2.  Do sypania kwiatków  zapraszam  wszystkie dziewczynki, zwłaszcza te, które przeżywały I Komunię św. i rocznicę. Próba sypania kwiatków odbędzie się we wtorek  o g. 17.00  Chłopcy  w  strojach I komunijnych  również  wezmą  udział w procesji. Poszczególne stany  proszę, by  zatroszczyły się o sztandary, feretrony i baldachim.  Udekorujmy nasze domy, a nade wszystko zadbajmy  o  serca,  w  których  dobry  Bóg  ciągle  szuka  miejsca  dla  siebie.

3.  W oktawie Bożego Ciała codziennie po Mszy św. o 18.00 będziemy uczestniczyć w  procesji eucharystycznej wokół kościoła. Na zakończeniu Oktawy spotkamy się w Dzwonowie Leśnym i Dzwonowie.

4.  W tym tygodniu  przypadają  I  piątek i sobota m-ca. W  piątek spowiedź dla dzieci i młodzieży od  godz. 17.00.  Chorych  odwiedzę tego dnia przed południem – początek o g. 9.00   W  I  sobotę  kolejne nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi – serdecznie zapraszam przed południem na godz. 10.00  Okazja do spowiedzi św. od  9.30

5.  Proszę pamiętać o zachowaniu obecnych rozporządzeń, które m.in. mówią o  zakładaniu w kościele  maseczek.  Podobnie podczas procesji zachowujemy  1,5 metrową odległość od innych osób, albo mamy założone  maseczki.

6.   Serdecznie dziękuję za pamięć oraz liczny udział w modlitwie i spotkaniu  przy ognisku z  okazji  30 rocznicy moich świeceń kapłańskich. Wszystkim delegacjom na czele z  Radą Parafialną za ofiarowaną  Mszę św., modlitwę, życzenia, kwiaty, podarunki,  wspaniały tort oraz inne przyniesione dobroci… z głębi serca “Bóg zapłać”

7.   Swoją ziemską drogę życia zakończyli nieoczekiwanie śp. Waldemar Kujawa z Pawłowa Sk. którego pogrzeb odbędzie się w poniedziałek o godz. 11.00  oraz Jakub Kasprzak niegdyś nasz ministrant i lektor – jego pogrzeb będzie miał miejsce we wtorek o godz. 12.00. Pamiętajmy o zmarłych w modlitwie….

Dąbrówka Kościelna, 29.05.2021 r.
(ks. Proboszcz)