Ogłoszenia

1. W przyszłą niedzielę, przypada uroczystość Zesłania Ducha Świętego, tzw. Zielone Świątki. Warto pamiętać, że niedziela ta kończy okres Wielkanocy i są to ostatnie dni, aby zadośćuczynić przykazaniom kościelnym nakazującym spowiedź i Komunię Świętą wielkanocną.

2. To już ostatni tydzień maja – zachęcam do udziału we wspólnych nabożeństwach majowych w swoich wioskach przy krzyżach lub tutaj w Sanktuarium po wieczornej Eucharystii, która odprawiana jest o godz. 18.00

3. We wtorek, 26 maja, obchodzimy Dzień Matki. Niech nie zabraknie wdzięcznej pamięci o naszych mamach, tych żyjących i tych, które Pan Bóg przywołał już do siebie.

4. Serdecznie dziękuję za podjęcie kolejnych prac przy plebanii i kościele Panom Szelewskiemu, Janiszewskiemu i Szymańskiemu oraz Pani Bożenie. Dobiega końca remont naw bocznych, przestrzeni pod chórem, kruchty i sąsiednich pomieszczeń. W najbliższych dniach mają być montowane nowe dębowe drzwi w kruchcie. Dziękuję za wsparcie tych działań – na konto parafialne w tym tygodniu wpłynęło 240 zł.

5. Kolejne spotkanie dla dzieci I komunijnych w środę o 16.30

6. Kalendarz liturgiczny:
– trwa nowenna do Ducha Św.
– wt. – św. Filipa Nereusza
– pt. – św. Urszuli Ledóchowskiej

Z uwagi na niegasnące apele Centrów Krwiodawstwa, Klub Honorowych Dawców Krwi PCK w Kiszkowie gorąco zaprasza do udziału w akcji honorowego poboru krwi w niedzielę 31 maja przy hali sportowej w Kiszkowie. Zebrana krew stanie się darem życia dla chorego na białaczkę Łukasza

 

Dąbrówka Kościelna, 23.05.2020 r.

Andrzej Kaczmarek
(Ks. Proboszcz)

1. W ramach obchodów 100 r. urodzin św. Jana Pawła II zapraszam w dzisiejszą niedzielę po południu o godz. 15.30 na nabożeństwo majowe przy Dębie, obok którego jak wiemy, rośnie dąb papieski. Posadzony w 2006 r. przez Leśników w Łopuchówka upamiętnia osobę i niezwykły pontyfikat naszego wielkiego Rodaka i dziś Orędownika w niebie. (Gromadząc się pamiętajmy o zachowaniu należytej odległości od siebie). W poniedziałek, w dzień Jego urodzin, zapraszam dodatkowo o 15.00 na Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Dziękując Panu za dar naszego Papieża Polaka, chcemy upraszać  dar Bożych łask dla ojczyzny i całego świata… Skorzystajmy z wielu ciekawych propozycji TVP i Polskiego Radia, które w tych dniach będą emitowane na antenie. Warto na nie zaprosić nasze młode pokolenie, któremu nie dane było poznać św. Jana Pawła II.

3. Zapraszam do wspólnego przeżywania nabożeństw majowych w swoich wioskach przy krzyżach lub tutaj w Sanktuarium każdego dnia po wieczornej Eucharystii, która odprawiana jest o godz. 18.00

4. Trwa okres wielkanocny, w którym każdy katolik zobowiązany jest do przeżycia sakramentu pokuty i przyjęcia Komunii św. Przypominam o tych przykazaniach osobom, które jeszcze tego nie uczyniły.

5. Od poniedziałku do środy przypadają tzw. Dni krzyżowe – Dni Modlitw o Dobre Urodzaje i za Kraje Głodujące – włączmy się do tej jakże potrzebnej modlitwy.

6. Mamy trzecią niedzielę m-ca, zatem osoby tworzące Żywy Różaniec proszę o wymianę tajemnic, jeszcze w ramach własnych róż.

7. Bóg zapłać za złożone w minioną niedzielę oraz w tygodniu ofiary na prace remontowe świątyni (drogą tradycyjną bądź na konto parafialne) – ich suma wyniosła 1.290,- Dziękuję także Paniom z Dąbrówki i p. Markowi Szelewskiemu za kolejne prace przy kościele i plebanii.

8. W środę po Mszy św. i majowym zapraszam na spotkanie dzieci I komunijne.

OD DZIŚ W KAŻDEJ LITURGII, WG NOWYCH ROZPORZĄDZEŃ, W NASZEJ ŚWIĄTYNI MOŻE BRAĆ UDZIAŁ 57 OSÓB (Z WYŁĄCZENIEM SŁUŻBY LITURGICZNEJ).

 

Dąbrówka Kościelna, 16.05.2020 r.

Andrzej Kaczmarek
(Ks. Proboszcz)

1. Zapraszam do wspólnego przeżywania nabożeństw majowych w swoich wioskach przy krzyżach lub tutaj w Sanktuarium każdego dnia po wieczornej Eucharystii,  która odprawiana jest o godz. 18.00; w niedzielę po Mszy św. o g.11.00

2. Ponownie rozpoczynamy cykl nabożeństw fatimskich, na których będziemy spotykać się każdego 13 dnia m-ca od maja do października. Na pierwsze z tych nabożeństw zapraszam w środę o godz. 20.30 – (ze względu na obecną sytuację nie przy Dębie lecz w kościele).

3. Trwa okres wielkanocny, w którym każdy katolik zobowiązany jest do przeżycia sakramentu pokuty i przyjęcia Komunii św. Przypominam o tym osobom, które jeszcze tego nie uczyniły.

4. Serdecznie dziękuję za ofiarowane kwiaty do kościoła, Paniom z Dąbrówki za prace  dekoracyjne oraz p. Markowi Szelewskiemu za prace przy plebanii.

5. Kalendarz liturgiczny:
– czw. – św. Macieja, apostoła
– sb. – św. Andrzeja Boboli, Patrona Polski

6. Planowana na następną niedzielę uroczystość I Komunii Św., w porozumieniu z rodzicami dzieci, została przełożona na niedzielę 21 czerwca br.

7. „Bóg zapłać” za składane dziś ofiary, którymi wspieramy nasze prace remontowe.

Dąbrówka Kościelna, 09.05.2020 r.

Andrzej Kaczmarek
(Ks. Proboszcz)

1. Dzisiejszą niedzielę przeżywamy w Kościele jako Światowy Dzień Modlitw o Powołania. Ten dzień rozpoczyna tydzień modlitw o dar powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego. Niech zatem ta intencja towarzyszy nam modlitwie w najbliższych dniach, aby nasza rodzina parafialna także zrodziła dla Kościoła nowych pracowników Winnicy Pańskiej.

2. Zapraszam do wspólnego przeżywania nabożeństw majowych w swoich wioskach przy krzyżach lub tutaj w Sanktuarium każdego dnia po wieczornej Eucharystii, która odprawiana jest o godz. 18.00

3. Następna niedziela jest drugą w tym miesiącu, zatem ofiarami zbieranymi tego dnia wspierać będziemy prace remontowe w kościele. Przy tej okazji dziękuję za składane ofiary w czasie liturgii lub przekazane na konto parafialne. „Bóg zapłać” również za te złożone indywidualnie – w minionym tygodniu przekazano 400 zł.

4. Serdecznie dziękuję Paniom z Dąbrówki za prace dekoracyjne.

5. Kalendarz liturgiczny:
– pn – św. Floriana, męczennika,
– śr. – św. Filipa i Jakuba, Apostołów,
– I czwartek m-ca zapraszam na wieczorną modlitwę w int. powołań do Bożej Służby,
– pt. – św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski. We Wronczynie Suma Odpustowa o g. 18.00. Z tytułu Uroczystości nie obowiązuje tego dnia wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Dąbrówka Kościelna, 02.05.2020 r.

Andrzej Kaczmarek
(Ks. Proboszcz)

1. W piątek rozpoczyna się maj, w polskiej tradycji miesiąc poświęcony Matce Bożej.
Codziennie będziemy gromadzić się wokół ołtarza na Eucharystii połączonej z majowym
nabożeństwem. Zadbajmy o wizerunki Bożej Matki w naszych domach i przydrożnych
kapliczkach.
W naszym Sanktuarium nabożeństwa majowe w dni powszednie po Mszy św. o godz. 18.00

2. W następną niedzielę (3.05) przypada dzień Narodowego Święta. Serdecznie zapraszam na Sumę, w czasie której modlić się będziemy przez orędownictwo naszej Matki i Królowej o błogosławieństwo Boże, pomyślność i bezpieczeństwo dla Ojczyzny.
Nie zapomnijmy o udekorowaniu naszych domów narodową flagą.

3. W tym tygodniu przypadają I piątek i sobota m-ca. W piątek okazja do spowiedzi od godz. 17.00. Ze względu na obecną sytuację epidemiczną posługa I piątkowa wobec chorych jest zawieszona.
Ponownie zapraszam do udziału w nabożeństwach pierwszych sobót m-ca od maja do września. W Fatimie prosiła o nie Matka Boża mówiąc trojgu pastuszkom:
„Widzieliście piekło, do którego idą dusze biednych grzeszników; by je uratować, Bóg chce rozpowszechnić na świecie nabożeństwo do mego Niepokalanego Serca” Później
s. Łucji wskazała elementy nabożeństwa, które jest ratunkiem dla grzeszników, pomocą w godzinie śmierci i pocieszeniem Jej Serca. Ma ono być odprawiane przez pięć I sobót m-ca. Na pierwsze z tych nabożeństw zapraszam w najbliższą sobotę o godz. 10.00

4. Zarówno sobota jak i niedziela są pierwszymi w m-cu maju, zatem w naszą modlitwę włączamy nowennę przygotowującą nas duchowo do nawiedzenia Matki Bożej w kopii
Jasnogórskiego Wizerunku. Zapraszam.

5. Kalendarz liturgiczny:
– śr. – św. Katarzyny Sieneńskiej, patronki Europy
– pt. – św. Józefa, rzemieślnika

Dąbrówka Kościelna, 25.04.2020 r.

Andrzej Kaczmarek
(Ks. Proboszcz)

1. Dziś niedziela Bożego Miłosierdzia. Śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa przekonuje
nas o tym, że Bóg jest Miłością i potrafi jedynie kochać i przebaczać. W koronce do Miłosierdzia Bożego powtarzamy: „miej miłosierdzie dla nas i całego świata”. Z tych słów wynika, że nikt z nas nie jest wyłączony z nurtu Miłosierdzia Bożego. Każdy go potrzebuje jak życiodajnej wody. Starajmy się wzmocnić codzienne praktykowanie tej modlitwy.
Jeszcze dziś o godz. 15.00 Godzina Miłosierdzia z możliwością Komunii św. dla osób, które uczestniczyły w Eucharystii transmitowanej przez środki przekazu. Od 14.30 będzie możliwość skorzystania z sakramentu pojednania. O tej wyjątkowej dla całej ludzkości godzinie przypomina nam w każdy piątek bicie największego dzwonu o g. 15.00 – wtedy też podejmujemy modlitwę koronki przed ołtarzem Bożego Miłosierdzia.

2. W rozpoczynającym się dziś Tygodniu Miłosierdzia warto przypomnieć słowa św. Jana
Pawła II: „Trzeba przekazywać światu ogień miłosierdzia. W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście! To zadanie powierzam wam, drodzy bracia i siostry, Kościołowi w Krakowie i w Polsce oraz wszystkim czcicielom Bożego miłosierdzia którzy tutaj przybywać będą z Polski i z całego świata. Bądźcie świadkami miłosierdzia!”
(Łagiewniki, 2002 r.).

3. W związku z nowymi rozporządzeniami władz państwowych i kościelnych, które m.in. uzależniają ilość wiernych w czasie liturgii od powierzchni świątyni (1 osoba na 15 m2), po
dokonaniu obmiarów wnętrza naszego kościoła, na każdej eucharystii może gromadzić się
31 osób, z zachowaniem odpowiednich odległości od siebie i wyłączeniem służby ołtarza.
Przepisy wchodzą w życie od poniedziałku 20.04. Pamiętajmy o wymogu zasłaniania ust
i nosa także podczas liturgii.

4. Rodziców dzieci I komunijnych zapraszam w piątek po wieczornej Mszy św.

5. „Bóg zapłać” za ofiary złożone w ubiegłą niedzielę (w czasie liturgii lub przekazane na konto parafialne) na nasze prace remontowe – ich wysokość wyniosła 704 zł.

6. Kalendarz liturgiczny:
– czw. – Ur. św. Wojciecha, głównego patrona Polski i Archidiecezji
– sb. – św. Marka, Ewangelisty

7. Dziś trzecia niedziela m-ca, zatem osoby tworzące Żywy Różaniec proszę o wymianę
tajemnic w ramach własnych róż.

W osobistej modlitwie każdego dnia polecam całą Rodzinę Parafialną i wszystkich, którym bliskie jest to Sanktuarium, pokornie prosząc Dąbrowiecką Matkę Pocieszenia o ustanie epidemii, potrzebne siły dla wszystkich służb walczących o ludzkie życie, powrót do zdrowia i zaniechanie dalszego rozprzestrzeniania się choroby, o Boże błogosławieństwo i światło Ducha Świętego dla podejmujących decyzje względem naszej Ojczyzny i Kościoła św.

Dąbrówka Kościelna, 18.04.2020 r.

Andrzej Kaczmarek
(Ks. Proboszcz)

Rankiem w niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego kilka minut po godz. 6.00 dźwięk bijących dzwonów z naszego Sanktuarium będzie znakiem udzielania błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem całej Parafii, którego dokona ks. Proboszcz przed świątynią na cztery strony świata.

Tak jak zmartwychwstanie przyniosło władzę Chrystusa nad wrogiem człowieka, grzechem, śmiercią i chorobami, niech także w życiu każdego z nas objawi się chwała Jego Życia i piękno Jego obecności!

Życzę, by działanie Bożej Miłości w życiu nas wszystkich, ukazało się w sposób szczególnie radosny i przepełniony nadzieją. Życzę otwarcia serc na dary Chrystusa Zmartwychwstałego i przyjęcia ich całym sobą. Niech Zwycięzca śmierci, piekła i szatana darzy dobrym zdrowiem oraz dodaje sił, które pomogą być autentycznymi świadkami Zmartwychwstałego.

1. Wyrazy ogromnej wdzięczności składam:

 • Osobom, które przybyły we wtorek, by uporządkować kościół i teren wokół świątyni
  z Gniewkowa, Miączynka, Dąbrówki, Karczewka i Pawłowa Sk.
 • Paniom z Dąbrówki, które zadbały o świeże obrusy na ołtarzach, oraz rodzinie Korneckich,
  i p. Markowi Szelewskiemu za pomoc w przygotowaniu dekoracji świątecznej.
 • Również Parafianom, którzy złożyli ofiary na kwiaty, prace remontowe i funkcjonowanie
  Parafii drogą tradycyjną, bądź przez wpłaty na konto, jeszcze raz składam serdeczne „Bóg
  zapłać”
 • serdecznie dziękuję także za wszystkie dobroci przekazane na plebanię.

2. W Poniedziałek Wielkanocny – Msze św. o godz. 8.30 i 11.00. Swymi ofiarami wspierać będziemy Uczelnie Katolickie.

3. Do następnej niedzieli, która jest świętem Bożego Miłosierdzia, trwa Oktawa Wielkanocna,
dlatego w piątek postu nie ma. W to Święto Eucharystie w tradycyjnym porządku: sb. 18.00,
nd. 8.30 i 11.00. Po południu tego dnia o 15.00 Godzina Miłosierdzia z Komunią św. dla osób, które brały udział w Mszach św. transmitowanych przez środki przekazu.

4. Powoli dobiegają końca prace remontowe w kościele. Po świętach jest planowana wymiana
instalacji elektrycznej w kruchcie oraz pomieszczeniach pod chórem, które także są remontowane. Po ich zakończeniu nastąpi montaż nowych, dębowych drzwi w kruchcie (dziś druga niedziela m-ca, zbieranymi ofiarami wspieramy te prace).

Dąbrówka Kościelna, 11.04.2020 r.

Andrzej Kaczmarek
(Ks. Proboszcz)

Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy w Kościele przeżywanie Wielkiego Tygodnia. Szczególne znaczenie ma obchód Triduum Paschalnego: Męki, Śmierci i Zmartwychwstania naszego Pana. Wyjątkowe dni dla nas to:

WIELKI CZWARTEK – to dzień ustanowienia przez Pana Jezusa sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa. O godz. 18.00 Msza św. Wieczerzy Pańskiej.

WIELKI PIĄTEK – to dzień Męki i Śmierci Pana Jezusa. O godz. 18.00 Droga Krzyżowa, a następnie liturgia Męki Pańskiej. Możliwość indywidualnej modlitwy i okazja do spowiedzi św. do 21.00 Pamiętajmy – w tym dniu obowiązuje nas post ścisły (ilościowy i jakościowy)!

WIELKA SOBOTA – to dzień czuwania na modlitwie, świątynia będzie otwarta od godz. 8.30. Liturgia Wigilii Paschalnej o godz. 19.30. Na nią składa się obrzęd światła, liturgia Słowa, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych i Eucharystia.

Liturgię Wielkiego Tygodnia wieńczy Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego – w tym dniu REZUREKCJA – godz. 6.00, druga Msza św. o godz. 11.00 i dodatkowa 12.30

Zgodnie z rozporządzeniem Księdza Prymasa z powodu zaistniałej sytuacji:

– w liturgii Wielkiego Czwartku obrzęd Obmycia stóp należy pominąć. Na zakończenie Mszy Świętej należy również pominąć procesję, natomiast Najświętszy Sakrament należy przechować w tabernakulum.

– w liturgii Wielkiego Piątku akt adoracji Krzyża przez pocałunek należy ograniczyć wyłącznie do celebransa. Wszyscy obecni adorują Krzyż, trzymany przez celebransa przez dłuższą chwilę klęcząc. W tym roku nie przygotowuje się Grobów Pańskich.

– w Wielką Sobotę nie wolno organizować tradycyjnego obrzędu błogosławienia pokarmów. Zamiast niego proszę, aby wierni przed śniadaniem wielkanocnym w gronie rodzinnym uczestniczyli w uroczystym błogosławieństwie, które niech poprowadzi ojciec rodziny lub inna osoba. (Tekst błogosławieństwa jest zamieszczony w gablocie oraz na stronie internetowej).

Podczas liturgii Wigilii Paschalnej należy opuścić przygotowanie i rozpalenie ogniska. Poświęcenie ognia jest symboliczne w kościele bez procesji. Odnowienie przyrzeczeń chrztu jest bez pokropienia.

– w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego – tam gdzie odprawia się Rezurekcję, po wystawieniu Najświętszego Sakramentu, przewidzianej modlitwie i śpiewie kapłan błogosławi wiernych, a następnie wychodzi z Najświętszym Sakramentem przed kościół, by pobłogosławić Parafię.

Cały tekst rozporządzenia jest zamieszczony na www.archidiecezja.pl

 • Chętne osoby do uporządkowania kościoła zapraszam we wtorek o godz. 13.30
 • Serdecznie dziękuję za składane ofiary na kwiaty, szczególnie zaś osobom, które podjęły się ich zbierania w poszczególnych wioskach.
 • Dziękuję także za pierwsze przekazane ofiary na konto parafialne przez osoby, które z tytułu obecnej epidemii nie biorą udziału w niedzielnej Eucharystii, a czują się odpowiedzialne za utrzymanie i funkcjonowanie naszej Parafii (prace remontowe w kościele trwają….)
 • Okazja do spowiedzi św. w tych dniach od poniedziałku do środy pół godz. przed i po Mszy św. oraz w Wielki Piątek od 20.00 – 21.00
 • Z bocznego ołtarza można odbierać zamówione świece oraz baranki przygotowane przez naszą Caritas na świąteczny stół. Zbierając, skreślamy swoje nazwisko z listy, a w koszyczku regulujemy należność (koszt 1 świecy wynosi 12 zł, a baranka 3 zł)
 • W piątek Pan Bóg powołał śp. Stefanię Jeżewską, mieszkankę Karczewa ( w sierpniu skończy-łaby 100 lat). Pogrzeb odbędzie się we wtorek o godz. 10.00. Pamiętajmy o niej w modlitwie…
 • Z powodu wyjątkowej sytuacji tego roku pod patronatem Przewodnika Katolickiego ukazał się bezpłatny przewodnik „Wielkanoc w domu”. Podpowiada on wiernym w jaki sposób przeżyć te święta w domu www.przewodnik-katolicki.pl/NEWS/2019/Wielkanoc-w-domu

W osobistej modlitwie każdego dnia polecam całą Rodzinę Parafialną i wszystkich, którym bliskie jest to Sanktuarium, pokornie prosząc Dąbrowiecką Matkę Pocieszenia o ustanie epidemii, potrzebne siły dla wszystkich służb walczących o ludzkie życie, powrót do zdrowia i zaniechanie dalszego rozprzestrzeniania się choroby, o Boże błogosławieństwo i światło Ducha Świętego dla podejmujących decyzje względem naszej Ojczyzny i Kościoła św.

Bądźmy razem w tej modlitwie, choćby na różańcu wieczorem podczas transmisji w Radiu Maryja bądź TV Trwam.

Dąbrówka Kościelna, 04.04.2020 r.

Andrzej Kaczmarek
(ks. Proboszcz)

Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:
Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Wszyscy odpowiadają:
Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.

1 Tes 5, 16-18: Zawsze się radujcie.
Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan.
Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.

Albo:

Mt 6, 31 ab.32b-33: Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść?
Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza.
Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”
.

Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi:

Módlmy się.
Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:
Uczniowie poznali Pana. Alleluja

Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja.

Módlmy się:
Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.