Ogłoszenia

XXIV  Niedziela zwykła

1.   Przed nami  uroczystość  Wielkiego  Odpustu  Narodzenia  Matki  Najświętszej, która tradycyjnie  rozpocznie się  w  najbliższą  sobotę  i  zakończy  w  niedzielę. Celebransem i  kaznodzieją  Sumy odpustowej  będzie  Ks. Infułat Jan Kasprowicz, proboszcz i kustosz Bazyliki Archikatedralnej  w Gnieźnie.

2.  Przygotowanie tej  Uroczystości  wymaga  wysiłku  wielu  osób, dlatego  serdecznie proszę  o  ludzką  życzliwość  i  pomoc. Generalne  sprzątanie  świątyni  będzie  miało miejsce we  wtorek o  godz.15.00  Także  serdecznie  proszę  o  pomoc  w  podjęciu kapłanów  i  kleryków,  którzy  będą  służyć  pomocą  przy  ołtarzu  i  w  konfesjonałach.  Wszelkie  ewentualne  dary  proszę dostarczyć  do czwartku. Ze  staropolską  gościnnością  wyjdźmy  naprzeciw  wszystkim Pielgrzymom. Pamiętajmy  także  o  przygotowaniu  sztandarów  i  baldachimu  na  procesję  eucharystyczną  w  sobotę  wieczorem  i  w  niedzielę.

3.  W  poniedziałek  przypada 13 dzień m-ca – zapraszam na kolejne nabożeństwo fatimskie    przy  Dębie o  godz. 19.30

4.  Po Uroczystościach Odpustowych w  niedzielę  26.09  po Mszy św. o godz. 11.00 zapraszam  na spotkanie  rodziców  dzieci,  które w  przyszłym  roku  będą  pragnęły  przyjąć  I  Komunię  św.

5.  Serdecznie dziękuję za podjęte w minionych dniach prace:

        – Osobom z Turostówka, Gniewkowa za przygotowanie biletów i zakrystii,

        – Pani Mirce za prace  porządkowe na plebanii,

        – Paniom z Dąbrówki za dekorację ołtarzy i wiele innych prac.

        – Panom Szelewskiemu, Pawłowi Pasikowi  i  Szymańskiemu za wykoszenie trawy.

6.   Na pomoc Caritas na rzecz uchodźców w kraju i zagranicą przekazaliśmy kwotę 346 zł.

7.   Kalendarz liturgiczny:

            –   wt.    –  święto Podwyższenia Krzyża Św.

            –   śr.   –  NMP Bolesnej

            –   czw  –  św. Korneliusza i Cypriana

            –   sb    –  św. Stanisława Kostki

8.  Studium Muzyki Kościelnej rozpoczęło kolejny rok działalności. Jeśli są osoby, niezależnie od wieku, które chciałyby uczyć się gry na organach kościelnych, prosimy o skontaktowanie się z dyrektorem szkoły ks. dr. Dariuszem Sobczakiem

Dąbrówka Kościelna,  11.09.2021 r.
(ks. Proboszcz)

XXIII  Niedziela zwykła

1.  W następną niedzielę  Kościół w naszej Ojczyźnie przeżywać będzie doniosłą uroczystość beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia oraz Matki Elżbiety Czackiej. Względy epidemiczne nie pozwalają  na udział w  tym  wydarzeniu wszystkim chętnym. Zachęcam do włączenia się w duchowe przeżywanie tych uroczystości dzięki transmisjom telewizyjnym bądź radiowym. Początek Mszy św. beatyfikacyjnej  o godz. 12.00.

  Pamiętajmy, że oglądanie transmisji  nie zwalnia nas z obowiązku udziału w niedzielnej Eucharystii.

2.   Ksiądz Prymas, abp Wojciech Polak, zaprasza w sobotę, 18 września do Gniezna na archidiecezjalne dziękczynienie za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego. Program  całodniowego spotkania obejmuje zarówno modlitwę, jak i wydarzenia o charakterze edukacyjno-kulturalnym. Dokładne informacje zawiera plakat umieszczony w gablocie.

3.  Już dziś  serdecznie zapraszam, na  „Duży Odpust” ku czci  naszej  Dąbrowieckiej Matki Pocieszenia, który przeżywać będziemy za dwa tygodnie  –  18/19 września.

4.  Dziś po Sumie zapraszam na krótkie spotkanie osoby, które chcą pomóc w organizacji parkingów i zbieraniu ofiar podczas niedzielnej Sumy. Osoby, które do tej pory nie włączały się są  b. mile widziane!

5.   Kalendarz liturgiczny:

–   śr.    – święto Narodzenia NMP

6.   Następna niedziela jest drugą w m-cu – zbieranymi ofiarami możemy wesprzeć planowane niebawem zadanie usunięcia drewnojadów i konserwacji więźby dachowej, stropów i wież świątyni.

          Dziś ma miejsce ogólnopolska zbiórka ofiar do puszek w związku z kryzysem humanitarnym w Afganistanie. Ofiarowane środki będą przeznaczone do kontynuowania działań  Caritas na rzecz uchodźców w kraju i zagranicą.

7.  Na koniec serdecznie dziękuję za życzliwość, pomoc w kolejnych pracach przygotowujących nas do Odpustu oraz Strażakom z Dąbrówki za usunięcie gniazda os, które znalazły sobie miejsce w parafialnych pomieszczeniach. “Bóg zapłać”

Dąbrówka Kościelna,  04.09.2021 r.
(ks. Proboszcz)

XXII  Niedziela zwykła

1.  W  środę początek  roku  szkolnego –  zachęcam,  by wszyscy rozpoczynający kolejny  rok nauki uczynili to z Bogiem w  sercu uczestnicząc m.in. w  Mszach św.  w  Para-fiach, na  terenie których są ich szkoły.

2.  W tym tygodniu przeżywamy:

  –   I czwartek m-ca, dzień  wdzięczności  za dar Eucharystii i Kapłaństwa oraz modlitwy K-ła o dar powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych – po wieczornej Mszy św. zapraszam na różaniec w tej intencji.

–    I piątek –  chorych odwiedzę tego dnia przed południem – od godz. 9.00. (po indywidualnym zgłoszeniu) Okazja  do  sakramentu  pojednania  zawsze  przed  Eucharystią.  Spowiedź  dla  dzieci i młodzieży od  godz. 16.45

–    I sobota – zapraszam o godz. 10.00  na  kolejne  nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi  za  popełnione grzechy w swoim życiu i  w  naszej Rodzinie Parafialnej,  okazja do spowiedzi św. od  9.30

3.  W następną niedzielę dziękować będziemy Panu Bogu za tegoroczne plony ziemi. Serdecznie zapraszam na Sumę dożynkową o godz. 11.00

 Po  tej  modlitwie  krótkie  spotkanie dla  osób,  które chciałyby pomóc w przygotowaniach i przeżyciu  uroczystości Odpustu (organizacji  miejsc parkingowych, kawiarenki oraz zbierania ofiar w czasie Sumy). Głęboko ufam, że chętnych nie zabraknie….

4.   Kalendarz liturgiczny:

–   pt.    – św. Grzegorza Wielkiego

5.  Pan Bóg powołał z naszej rodziny parafialnej śp. Irenę Zdunek, mieszkankę Dąbrówki. Pamiętajmy o zmarłej w naszej modlitwie…

6.  Na koniec serdecznie dziękuję za wszelkie znaki pamięci i pozdrowienia z wakacyjnych wyjazdów osobom, które o mnie pamiętały. “Bóg zapłać”

Dąbrówka Kościelna,  29.08.2021 r.
(ks. Proboszcz)

XIX  Niedziela zwykła

1.    Już  za tydzień  (15.08) – Uroczystość  Wniebowzięcia  N.M.P.  Dla  naszej  Parafii  to  dzień  dorocznego  odpustu  ku  czci  Matki  Wniebowziętej  –  Patronki  tego  Sanktuarium  i  Parafii.  Bardzo  serdecznie  zapraszam  do  wspólnego  świętowania na mszach św. w sobotę o 18.00 i w niedzielę o 8.30 oraz o 12.00 na  SUMIE ODPUSTOWEJ, którą w naszej intencji odprawi i słowo Boże wygłosi o. Hieronim Stypa, franciszkanin, rektor seminarium franciszkańskiego we Wronkach.

    Po  Sumie  procesja  eucharystyczna  wokół  kościoła  oraz  poświęcenie  owoców  i  ziół.  Obrzęd poświęcenia będzie miał również miejsce na wcześniejszych Mszach św. Wszystkich  zachęcam  do  skorzystania  z  duchowych  łask  i  bogactwa  przeżyć  jakie  niesie to  święto  przystępując  do  sakramentu  pojednania  i  do  Stołu  Pańskiego. Okazja  do  spowiedzi  św.  przed  Mszami  św.  oraz  w  czasie  Sumy  Odpustowej.

2.   Uprzejmie proszę o pomoc dorosłych oraz naszą młodzież w gruntownym uporządkowaniu świątyni,  które jest  planowane  w środę  o  godz. 13.30   Serdecznie  proszę  o  przygotowanie sztandarów, baldachimu,  a  dziewczynki  zapraszam  do  sypania  kwiatków.

3.   W piątek  mamy kolejny 13 dzień miesiąca. Serdecznie zapraszam o 20.30 na nabożeństwo fatimskie przy Dębie.

4.    Bardzo dziękuję 2 gr. rodzin z Karczewa  za  uporządkowanie kościoła, Paniom  z Dąbrówki za prace dekoracyjne  oraz  za złożone ofiary  w  ub. niedzielę  na poszkodowanych w nawałnicach. Na konto  CARITAS  przekazałem  450 zł.

5.  W czasie najbliższej Uroczystości będzie możliwość wsparcia planowanych  prac remontowych  przez nabycie  kolejnych  cegiełek. Będą one rozprowadzane przy wejściu do kaplicy obok kościoła. W ofercie są przewidziane fotomagnesy, słodkie cegiełki, film DVD o Sanktuarium, foldery i  nowość !!! – kalendarz ścienny z naszym Sanktuarium na przyszły  rok.

6.   Kalendarz liturgiczny:

 •  –  pn.      – św. Teresy  Benedykty od Krzyża, patronki Europy
 • –   wt.      – św. Wawrzyńca
 • –   śr.       – św. Klary
 • –   sb.      – św. Maksymiliana Marii Kolbego

Dąbrówka Kościelna,  07.08.2021 r.
(ks. Proboszcz)

XVIII  Niedziela zwykła

1.  Rozpoczęliśmy miesiąc sierpień. To czas pielgrzymek zmierzających na Jasną Górę z różnych zakątków Polski. W czwartek do celu dotrze  pielgrzymka z naszej Archidiececezji. Łączmy się w modlitwie z tymi, którzy podjęli trud wyjścia na  pątnicze szlaki. Pamiętajmy też o modlitwie o trzeźwość naszego narodu ofiarowując Panu Bogu w tym  czasie  swoją wstrzemięźliwość, czy nawet  abstynencję.

2.   Za dwa tygodnie (15.08) świętować  będziemy Uroczystość  Wniebowzięcia  NMP. To  święto  patronalne naszego  Sanktuarium i  Parafii.  Msze św. tego dnia  w sobotę  o 18.00 oraz w niedzielę  o 8.30  i  Suma  Odpustowa  o  godz.  12.00.   Już dziś serdecznie zapraszam  do wspólnej  modlitwy czcigodnych Parafian, Gości  i  Pielgrzymów.

           Uroczystość Dużego Odpustu przypadnie tego roku  na 18/19 września.

3.  W tym tygodniu przypadają:

        – I czwartek m-ca –  dzień  dziękczynienia za dar  Eucharystii i Kapłaństwa oraz szczególnej modlitwy o  nowe powołania do Bożej Służby. Zapraszam  na  Mszę  św. oraz różaniec we wspomnianych intencjach.

        – I piątek miesiąca  – (święto Przemienia Pańskiego) chorych odwiedzę w piątek  przed południem – od godz. 9.00 . Okazja  do s. pojednania zawsze przed Eucharystią.  Tego dnia  spowiedź  dla  dzieci i młodzieży od  godz. 17.00

        – I sobota m-ca – kolejne nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi – zapraszam przed południem na godz. 10.00  Okazja do spowiedzi św. od  9.30

4.     Na pomoc w zakupie środków transportu dla polskich misjonarzy przez “MIVA – POLSKA” zebraliśmy w ub. niedzielę kwotę 670 zł,  serdeczne “Bóg zapłać”

5.   Następna niedziela jest drugą w m-cu – zatem zbieranymi ofiarami możemy wesprzeć planowane na przełom września i października zadanie usunięcia drewnojadów i konserwacji więźby dachowej, stropów i wież świątyni.

6.   Ponawiam serdeczną prośbę o uporządkowanie kościoła 2 gr. osób z Karczewa, czyli  rodziny:  Malczewskich, Wrońskich, Tomkowiak  i  dwie  rodz.  Okoniewskich

7.   Bardzo dziękuję za wszelką życzliwość i pomoc Paniom z Dąbrówki oraz za pamięć i wakacyjne  pozdrowienia.

8.   Kalendarz liturgiczny:

 • śr.    –  św. Jana Marii Vianeya
 • pt.    –  święto Przemienia Pańskiego

 

Dąbrówka Kościelna, 31.07.2021 r.
(ks. Proboszcz)

XVII  Niedziela zwykła

1.  W najbliższą środę 28 lipca z katedry gnieźnieńskiej wyruszy piesza pielgrzymka naszej  Archidiecezji na Jasną Górę. Wszystkich pragnących duchowo włączyć się w pielgrzymowanie zapraszam do odwiedzania strony internetowej pielgrzymki. Pątnicy dotrą  do celu i staną w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej 5 sierpnia. Adres: ppag.pl

2.  Dzisiaj  po  Mszach  św. modlitwa  za  kierowców i  błogosławieństwo  pojazdów. Wszystkim  kierującym środkami lokomocji  życzę  rozwagi,  wyobraźni  oraz  bezpiecznego  docierania  do  celu. Święty  Krzysztof  niech  prowadzi!

3.  Podziękowanie składam  kolejnym osobom:  Paniom z Dąbrówki za dekorację ołtarzy  oraz  Państwu Szelewskim i p. Mirce za odnowienie misyjnego krzyża przy kościele

4.  Przy wyjściu z kościoła możemy wesprzeć organizację MIVA – POLSKA działającą przy Episkopacie Polski wspierającą naszych misjonarzy w zakupie środków transportu – są to rowery, łodzie, silniki, motocykle czy auta. “Bóg zapłać” za każdy grosz.

5.   Decyzją Księdza Prymasa archidiecezja gnieźnieńska włącza się w pomoc poszkodowanym nawałnicami w Polsce, Niemczech, Belgii i Holandii.  W  następną  niedzielę  po Mszach św. będziemy mogli wesprzeć tych doświadczonych ludzi swą ofiarą

6. Kalendarz liturgiczny:

 • pn   – św. Joachima i Anny (pamiętajmy o naszych dziadkach i babciach)
 • czw – św. Marty
 • św.  – Ignacego z Loyoli

Dąbrówka Kościelna, 24.07.2021 r.
(ks. Proboszcz)

XVI  Niedziela zwykła

1.   W  następną  sobotę i niedzielę  po  Mszach  św.  będzie  miało  miejsce  błogosławieństwo naszych  pojazdów –  tego dnia przypada  wspomnienie  św. Krzysztofa, który jest  patronem  kierowców  i  podróżujących.

2.   Wszystkim, którzy w ub. niedzielę włączyli się w pomoc związaną  z  pracami  remontowymi  świątyni serdecznie dziękuję  –  wysokość ofiar złożonych podczas Mszy św. oraz przekazanych na konto parafialne wyniosła  2.225 zł

3.  Dziękuję kolejnym osobom, które w minionym tygodniu podjęły się kolejnych prac:                               państwu  Szelewskim wraz z wnukami i p. Mirce  za uporządkowanie połamanych gałęzi i             wykoszenie  trawy,  p. Waldemarowi Chruścickiemu za kolejny etap wyczyszczenia rynien kościoła,       Paniom z Dąbrówki za ofiarowane kwiaty i prace dekoracyjne.

4. Kalendarz liturgiczny:

 • wt.    – bł. Czesława
 • czw. – św. Marii Magdaleny
 • pt.    – św. Brygidy
 • sb.   – św. Kingi

5.   O  uporządkowanie kościoła  proszę  2 gr. osób z Karczewa, którą stanowią rodziny:  Malczewskich, Wrońskich, Tomkowiak  i  dwie  rodz. Okoniewskich

6.  Osobom z Żywego Różańca przypominam o wymianie tajemnic w ramach własnych Róż

 

 

Dąbrówka Kościelna, 17.07.2021 r.
(ks. Proboszcz)

XV  Niedziela zwykła

1. Zachęcam  do  udziału  w  pieszej  pielgrzymce  na  Jasną  Górę,  która  wyrusza z  Gniezna  pod koniec  lipca.

2.   We wtorek  przypada 13 dzień m-ca.  Serdecznie  zapraszam tego  dnia o  20.30  na  kolejne  nabożeństwo fatimskie przy Dębie.

3.   Serdecznie dziękuję pięciu osobom, mieszkańcom bloku z Karczewa za uporządkowanie kościoła  oraz  Panu Markowi Szelewskiemu za wykoszenie trawy przy Dębie i kościele.

4.  W następną niedzielę uprzejmie proszę osoby z Żywego Różańca o wymianę tajemnic w ramach własnych róż.

5.   Raz jeszcze przypominam, że uroczystości odpustowe tego roku będą  miały miejsce 15 sierpnia oraz  we wrześniu 18 i 19 dnia tego m-ca. Uroczystość beatyfikacji Ks. Prymasa Tysiąclecia, wyznaczona na 12 września jest  powodem przesunięcia o tydzień  później wrześniowego Odpustu.

6. Kalendarz liturgiczny:

 • pn. –  św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu
 • wt. – św. Andrzeja Świerada i Benedykta, pustelników
 • czw. –  św. Bonawentury
 • pt. – NMP z Góry Karmel

7.    W minionych dniach mieliśmy kolejne dwa pogrzeby: śp. Edwarda Bażegi z Głęboczka  i  Mariana Zbyradowskiego z Karczewa. Pamiętajmy o zmarłych w modlitwie….

 

 

Dąbrówka Kościelna, 10.07.2021 r.
(ks. Proboszcz)

XIV  Niedziela zwykła

1. Ponownie pod koniec  lipca  wyrusza z naszej  Archidiecezji  piesza pielgrzymka na Jasną Górę. Pątnicy z różnych  miast  wędrować  będą kilkanaście  dni, żeby 5 sierpnia stanąć przed Jasnogórską Królową Polski.  Do  udziału w pieszym  pielgrzymowaniu zaproszeni są  wszyscy – młodzi i starsi – którym stan zdrowia na to pozwala.  Zainteresowani mogą uzyskać informacje na stronie internetowej  www.ppag.pl

2.    Następna niedziela jest drugą  w miesiącu  – zatem zbieranymi ofiarami możemy  wesprzeć  podejmowane prace. Dobiegają końca prace przy organach, są  to  zasadniczo “kosmetyczne”  działania, natomiast na przełomie września i października planujemy drugi etap  likwidacji drewnojadów w całej więźbie dachowej, stropach i wieżach kościoła. Przy tej okazji dziękuję za kolejne ofiary przekazane na  konto  Parafii, bądź   składane  tradycyjną drogą.

3.  Raz jeszcze zapraszam do włączenia się do liturgicznej służby ołtarza dzieci, zwłaszcza te, które były przyjęte tego roku do I Komunii św.

4. Kalendarz liturgiczny:

 • wt   –  bł. Marii Teresy Ledóchowskiej
 • czw. –  św. Jana z Dukli

5.  O uporządkowanie kościoła  proszę 1 grupę z  Karczewa,  którą  stanowią  rodziny  mieszkające w bloku.

Dąbrówka Kościelna, 03.07.2021 r.
(ks. Proboszcz)