Ogłoszenia

XII  Niedziela zwykła

1.W piątek kończy się rok szkolny –  dzieci i młodzież zachęcam do udziału  w  Eucharystiach,  które  są  organizowane  z  tej  racji  w   parafiach,  na  terenie  których  znajdują  się  szkoły.  Pamiętajmy  o tym, że każde dzieło, aby przyniosło dobre owoce, by było  dobrze zakończone, powinno być ofiarowane Panu Bogu.

2.   W następną niedzielę w naszej Parafii gościć będziemy ks. Rafała Wojciechowskiego, który przed niespełna miesiącem przyjął w katedrze gnieźnieńskiej święcenia kapłańskie. Eucharystie sprawowane przez Księdza Neoprezbitera będą zakończone tzw. błogosławieństwem prymicyjnym, z którym wiąże się łaska odpustu zupełnego (zadbajmy więc o stan łaski uświęcającej swego serca).  Także będziemy  mogli  otrzymać   pamiątkowy,  prymicyjny obrazek naszego Gościa. Zapraszam.

3.  Raz jeszcze zachęcam, by w osobistej modlitwie sięgać po modlitwę litanii do Serca Pana Jezusa, bądź włączać się w nią tu w świątyni, gdzie podejmujemy ją  w tym m-cu.

4.   Bardzo dziękuję za  złożone  ofiary w ubiegłą  niedzielę  w kościele, bądź  przekazane  na konto parafialne, na podejmowane prace  świątyni. Ich łączna kwota wyniosła 1.665,-

5.   Serdeczne “Bóg zapłać” także dla Panów Antoniego Janiszewskiego, Marka Szelewskiego i Pawła Pasika oraz Paniom z Dąbrówki za podjęcie kolejnych prac na rzecz Parafii.

6.  Kalendarz liturgiczny:

 • pn –  św. Alojzego Gonzagi
 • czw – Narodzenie św. Jana Chrzciciela  –  odpust w Kiszkowie

7.  Osoby z Żywego  Różańca  proszę dziś  o wymianę tajemnic w ramach własnych róż.

8.  Zgodnie z dekretem Księdza Prymasa z dniem 20 czerwca br. zostaje zniesiona dyspensa od obowiązku uczestnictwa w  Eucharystii  w niedzielę  i święta nakazane.

 

 

Dąbrówka Kościelna, 19.06.2021 r.
(ks. Proboszcz)

XI  Niedziela zwykła

1. Raz  jeszcze składam  serdeczne  podziękowanie  wszystkim, którzy gromadzili się w czasie oktawy Bożego Ciała na wspólnej  modlitwie. Dziękuję mieszkańcom  Dzwonowa Leśnego i Dzwonowa  za piękne przygotowanie uroczystości  zakończenia Oktawy oraz  wszystkim,  którzy przyjęli zaproszenie  do modlitwy. „Bóg zapłać” również  za  ofiarowane z ołtarzy  kwiaty do kościoła.

2.   Dziś przypada 13 dzień miesiąca –  zapraszam do udziału w nabożeństwie fatimskim wieczorem o godz. 20.30  przy Dębie.

3.  Raz jeszcze  zachęcam, by w osobistej modlitwie sięgać po modlitwę litanii do Serca  Pana Jezusa, bądź włączać się w nią tu w świątyni, gdzie podejmujemy ją każdego dnia w tym miesiącu.

4.   Osoby należące do Żywego Różańca proszę o wymianę tajemnic w następną niedzielę w ramach własnych róż.

5.   Uprzejmie dziękuję pięciu  Paniom z Karczewka  za  uporządkowanie  świątyni  oraz p. Waldemarowi Chruścickiemu za kolejne prace przy dachu kościoła.

6.  Jak słyszeliśmy z środków przekazu Biskupi podjęli jednogłośną decyzję o zniesieniu dyspens od uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej oraz w święta nakazane. Dyspensy  zostaną zniesione z dniem 20 czerwca br.

7. Zapowiedzi przedślubne:

Marcin Kulecki, kawaler, zam. w naszej Parafii  i  Karolina Joanna Zięba, panna, zam.w Parafii p.w. św. Wawrzyńca w Pniewach    (zap. II)

8.  Kalendarz liturgiczny:

 • pn – bł. Michała Kozala
 • wt – bł. Jolenty
 • czw  – św. Alberta Chmielowskiego

Dąbrówka Kościelna, 12.06.2021 r.
(ks. Proboszcz)

X  Niedziela zwykła

1. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy w  czynny sposób włączyli się w  przygotowanie i  przeżycie Uroczystości Bożego Ciała. Mieszkańcom  os. Leśnego,  Sosnowego,  Karczewa,  Miączynka oraz  Dąbrówki za pomoc i przygotowanie ołtarzy, Panom  niosącym baldachim  i prowadzącym kapłana,  dziewczynkom sypiącym  kwiatki ich Mamom, pocztowi  sztandarowemu oraz  liturgicznej  służbie  ołtarza i p. Mariuszowi.  Dziękuję też za ofiarowane po  procesji kwiaty do kościoła „Bóg zapłać”.

2.  Trwa Oktawa Bożego Ciała –  każdego dnia o godz. 18.00 zapraszam do  wspólnej  modlitwy i adoracji Najświętszego Sakramentu. Na  zakończeniu  Oktawy w  czwartek o g. 18.00 spotkamy się w  Dzwonowie Leśnym na Mszy św. przy krzyżu skąd w procesji udamy się do Dzwonowa.

     Między tymi wioskami na rozstaju leśnych dróg, gdzie stał brzozowy krzyż, w minionych dniach pojawił się  nowy, okazały, który przy tej okazji zostanie poświęcony. Serdecznie dziękuję  p. Jackowi Szczepanikowi za piękną inicjatywę oraz mieszkańcom wspomnianych wiosek, którzy pomogli w jego postawieniu.

3.   W piątek  przypada  Uroczystość  Najświętszego Serca  Pana Jezusa  –  tego dnia wraz z całym Kościołem z Polsce ponowimy Akt Poświęcenia Naszego Narodu  Sercu Pana Jezusa. Tego Aktu dokonamy po Mszy św. przy postawionej przed laty przed kościołem figurze Serca Jezusowego.  Serdecznie zapraszam o godz. 18.00. Uroczystość zwalnia nas  z  postu.

4.Zapowiedzi przedślubne:

Marcin Kulecki, kawaler, zam. w naszej Parafii  i  Karolina Joanna Zięba, panna, zam.w Parafii p.w. św. Wawrzyńca w Pniewach    (zap. I)

5.  Kalendarz liturgiczny:

 • wt   – św. Jadwigi Królowej
 • czw – bł. Bogumiła
 • pt.   – Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa
 • sb.   – Niepokalanego Serca NMP

6.  O uporządkowanie świątyni za tydzień proszę kolejną część rodzin z Karczewka:   Kaczyńskich, Witkowskich, Maciejewskich, Grzegorzewskich, Olszewskich, Burzyńskich, Szymkowiak, Oszwałdowskich, Florek, Błachowiak i Pietruszyńskich.

Dąbrówka Kościelna, 05.06.2021 r.
(ks. Proboszcz)

Uroczystość Trójcy Przenajświętszej

1.W czwartek uczestniczyć będziemy w kolejnej, niepojętej tajemnicy naszej wiary. Jest nią Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa. Eucharystia jest źródłem naszej wiary – tego dnia chcemy tę prawdę jeszcze głębiej przeżyć i zamanifestować przez procesję do czterech ołtarzy. Dziękując Bogu za ten bezcenny dar, upraszać będziemy potrzebne łaski dla świata, Kościoła św., Parafii i dla siebie.   O przygotowanie ołtarzy bardzo proszę:

            1 ołtarz  –  mieszk.  os. Leśnego                     3  ołtarz – mieszk. Karczewa

            2 ołtarz  –  mieszk.  os. Sosnowego                4  ołtarz – mieszk. Miączynka

Eucharystia tego dnia o godz. 8.30  oraz  o  11.00  z  procesją do czterech ołtarzy

2.  Do sypania kwiatków  zapraszam  wszystkie dziewczynki, zwłaszcza te, które przeżywały I Komunię św. i rocznicę. Próba sypania kwiatków odbędzie się we wtorek  o g. 17.00  Chłopcy  w  strojach I komunijnych  również  wezmą  udział w procesji. Poszczególne stany  proszę, by  zatroszczyły się o sztandary, feretrony i baldachim.  Udekorujmy nasze domy, a nade wszystko zadbajmy  o  serca,  w  których  dobry  Bóg  ciągle  szuka  miejsca  dla  siebie.

3.  W oktawie Bożego Ciała codziennie po Mszy św. o 18.00 będziemy uczestniczyć w  procesji eucharystycznej wokół kościoła. Na zakończeniu Oktawy spotkamy się w Dzwonowie Leśnym i Dzwonowie.

4.  W tym tygodniu  przypadają  I  piątek i sobota m-ca. W  piątek spowiedź dla dzieci i młodzieży od  godz. 17.00.  Chorych  odwiedzę tego dnia przed południem – początek o g. 9.00   W  I  sobotę  kolejne nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi – serdecznie zapraszam przed południem na godz. 10.00  Okazja do spowiedzi św. od  9.30

5.  Proszę pamiętać o zachowaniu obecnych rozporządzeń, które m.in. mówią o  zakładaniu w kościele  maseczek.  Podobnie podczas procesji zachowujemy  1,5 metrową odległość od innych osób, albo mamy założone  maseczki.

6.   Serdecznie dziękuję za pamięć oraz liczny udział w modlitwie i spotkaniu  przy ognisku z  okazji  30 rocznicy moich świeceń kapłańskich. Wszystkim delegacjom na czele z  Radą Parafialną za ofiarowaną  Mszę św., modlitwę, życzenia, kwiaty, podarunki,  wspaniały tort oraz inne przyniesione dobroci… z głębi serca “Bóg zapłać”

7.   Swoją ziemską drogę życia zakończyli nieoczekiwanie śp. Waldemar Kujawa z Pawłowa Sk. którego pogrzeb odbędzie się w poniedziałek o godz. 11.00  oraz Jakub Kasprzak niegdyś nasz ministrant i lektor – jego pogrzeb będzie miał miejsce we wtorek o godz. 12.00. Pamiętajmy o zmarłych w modlitwie….

Dąbrówka Kościelna, 29.05.2021 r.
(ks. Proboszcz)

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

1. Dzisiejszą uroczystością  Zesłania Ducha Świętego kończymy w Kościele  przeżywanie  okresu wielkanocnego.  Raz jeszcze  zapraszam osoby, które w tym roku nie pojednały się z Bogiem, do skorzystania z sakramentu Bożego Miłosierdzia i przystąpienia do Stołu Pańskiego. Przykazaniom kościelnym można zadośćuczynić do przyszłej niedzieli  Trójcy Przenajświętszej.

2.  W poniedziałek (24.05.) – święto N.M.P. Matki Kościoła, zwane w tradycji drugim  dniem Zielonych Świątek. Zapraszam na Eucharystię o godz. 11.00  lub  18.00

3.  W środę, 26 maja, obchodzimy Dzień Matki. Niech nie zabraknie wdzięcznej pamięci o naszych mamach, tych żyjących i tych, które Pan Bóg powołał już do siebie.

4.  Po następnej  niedzieli Trójcy Przenajświętszej  świętować  będziemy  Boże  Ciało.   Już  dziś  proszę  o  przygotowanie  ołtarzy  na  tę  Uroczystość:

            1 ołtarz  –  mieszk.  os. Leśnego                     3  ołtarz – mieszk. Karczewa

            2 ołtarz  –  mieszk.  os. Sosnowego                4  ołtarz – mieszk. Miączynka

           zakończenie Oktawy będziemy przeżywać w  Dzwonowie Leśnym i Dzwonowie.

5.  Rodzicom dzieci I komunijnych serdecznie  dziękuję za uporządkowanie świątyni po  białym tygodniu,  a  p.Waldkowi Chruścickiemu  “Bóg zapłać” za oczyszczenie rynien kościoła.

6.  Kalendarz liturgiczny:

            –  pn    –  święto  NMP Matki Kościoła

            –  śr.    –  św. Filipa Nereusza

            –  czw. –  Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana

7.   Osoby z Żywego Różańca proszę o wymianę tajemnic w ramach własnych róż.

8.   Parafialna Rada Duszpasterska i Ekonomiczna pamiętając o 30 rocznicy moich święceń kapłańskich poprosiła o  Mszę św. Serdecznie Jej dziękuję za ten piękny gest i wszystkich zapraszam do  wspólnej  modlitwy  we wtorek o godz.18.00,  a potem  na  wspólne ognisko  przy plebanii…. Okazją do świętowania jest też Dzień Matki przypadający  następnego dnia – spotkajmy się i bądźmy wreszcie razem..

 

Dąbrówka Kościelna, 22.05.2021 r.
(ks. Proboszcz)

VII Niedziela Wielkanocna                                                                                                                               Uroczystość Wniebowstapienia Pańskiego

1.  W przyszłą niedzielę, przypada uroczystość Zesłania Ducha Świętego, tzw. Zielone Świątki. Warto pamiętać, że niedziela ta kończy okres Wielkanocy i są to ostatnie dni, aby zadośćuczynić przykazaniom kościelnym nakazującym spowiedź i Komunię Świętą wielkanocną.

2.  Dziś nabożeństwo majowe przy Dębie  o g. 17.00  – wszystkich  serdecznie  zapraszam do tej  pięknej  majowej  modlitwy, którą  przeżywamy  w  naszym  Sanktuarium  w  dni powszednie o  godz.  18.30

3.  Bardzo dziękuję  Rodzicom  dzieci  I komunijnych oraz ich rodzinom za  uporządkowanie kościoła,  terenu  wokół  świątyni,  dekorację  ołtarzy  oraz  dar  ołtarzam jakim jest wspólna ofiara na naszą świątynię.

4.  Dzieci  przyjęte  dziś  do  I Komunii św.  oraz  z  I rocznicy  przeżywać  będą  przez najbliższe  dni  swój  „biały  tydzień”  codziennie  uczestnicząc  w  Eucharystii o  18.00  i  po  niej  w  nabożeństwie  majowym.

5.  Bardzo dziękuję za  złożone  ofiary w ubiegłą  niedzielę  w kościele, bądź  przekazane na konto parafialne, na podejmowane prace  świątyni. Ich łączna kwota wyniosła 1.221,-

6.  Kalendarz liturgiczny:

–  trwa nowenna przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego

 

Dąbrówka Kościelna, 15.05.2021 r.
(ks. Proboszcz)

VI  Niedziela Wielkanocna

1.  Zapraszam  do  wspólnego  przeżywania  nabożeństw  majowych  w  swoich  wioskach przy  krzyżach  lub tutaj, w  Sanktuarium każdego  dnia  po  wieczornej  Eucharystii,  która  odprawiana  jest  o  g.18.00

2.  Od poniedziałku do środy przypadają tzw. Dni krzyżowe – Dni Modlitw o Dobre Urodzaje i za Głodujące Kraje – włączmy się do tej jakże potrzebnej modlitwy.

3.  Ponownie rozpoczynamy nabożeństwa fatimskie przy Dębie.  W  każdy  kolejny 13 dzień m-ca od maja do października podejmować  będziemy modlitwę różańcową, o którą w  Fatimie prosiła  dzieci   Matka Najświętsza.  Serdecznie zapraszam w czwartkowy wieczór  o g. 20.30 – zabierzmy  różańce, świece  i teksty pieśni.

4.    W  następną  niedzielę  na  dodatkowej Mszy  św. o  godz. 12.30  grupa  dzieci  z  naszej  Parafii przeżywać  będzie  uroczystość  I  Komunii św.  Z tą uroczystością  połączona  będzie pierwsza  rocznica  dzieci  przyjętych  w  ubiegłym roku. Ze względu na ograniczenia  epidemiczne obecność osób postronnych na tej Uroczystości  jest niewskazana. Kolejne spotkanie dla wszystkich dzieci w środę  o  16.30, a  spowiedź  św. dla  nich,  ich  rodziców i  krewnych  oraz  z  I  rocznicy  w  sobotę  o  godz.  9.00

     Na nabożeństwie majowym tego dnia  spotkamy się  przy  Dębie  o g. 17.00 – zapraszam

5. Kalendarz liturgiczny:

 • pt. –  św. Macieja, Apostoła, oraz początek nowenny przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego

 

 

Dąbrówka Kościelna, 08.05.2021 r.
(ks. Proboszcz)

V  Niedziela Wielkanocna

1.  Rozpoczęliśmy  maryjny  miesiąc  maj.  Codziennie  będziemy gromadzić  się wokół  ołtarza  na Eucharystii połączonej z majowym  nabożeństwem. Zadbajmy o wizerunki  Bożej Matki w naszych domach i przydrożnych  kapliczkach. Licznie gromadźmy się   tutaj  bądź  przy krzyżach w naszych wioskach na  śpiewaniu litanii loretańskiej, pieśni   maryjnych  i  Apelu Jasnogórskim. W  naszym  Sanktuarium  nabożeństwa  majowe  w  dni  powszednie  po  Mszy św. o  godz.  18.00.

2.  W poniedziałek  (3.05)  Uroczystość  NMP  Królowej Polski. To  również  dzień   Narodowego Święta. Zapraszam na Eucharystię  o godz. 8.30  lub 11.00.  Na Sumie  modlić się będziemy przez orędownictwo naszej  Matki i  Królowej o  błogosławieństwo Boże,  pomyślność  i  bezpieczeństwo  dla  Ojczyzny.   Nie zapomnijmy o udekorowaniu  naszych  domów  narodową  flagą.

3.  W  tym  tygodniu  przypadają  I czwartek i  piątek miesiąca. W  I czwartek zapraszam do wspólnej modlitwy na Mszy św. i majowym o dar nowych powołań do służby  Bożej. Spowiedź  dla  dzieci  i  młodzieży w  I  piątek  od  godz. 17.00  Chorych  odwiedzę,  na indywidualną prośbę, tego dnia przed południem –  początek o godz. 9.00

4.  Już  dziś  informuję, że  za dwa  tygodnie (16.05)  w  Parafii  przeżywać  będziemy uroczystość  I  Komunii św.,  która będzie  połączona  z  pierwszą  rocznicą  przyjęcia  dzieci  w  ubiegłym  roku. Ze  względu  na ograniczoną  liczbę osób w  kościele  uroczystość (dla zainteresowanych) odbędzie się na dodatkowej  Mszy  św.  o godz. 12.30   Spotkanie  dla  dzieci  I  komunijnych  jak  i  z  I rocznicy  w  czwartek  o  godz. 16.30

5.   Następna niedziela jest drugą w tym m-cu – ofiarami wspierać  będziemy  nasze   prace  w  świątyni. Powoli dobiegają końca prace przy organach. W minionych dniach  uruchomione zostały już wszystkie głosy, zatem każda piszczałka spełnia swoją rolę, a jest ich 1.120 sztuk

6.  Od 4 maja zostają poluzowane obostrzenia sanitarne. W odniesieniu do liczby osób  w   kościołach – 1 osoba przypada na 15 m².  Zatem w naszym Sanktuarium  od  wtorku  będzie mogło gromadzić się  jednorazowo  38 osób.  Zachowajmy odpowiednie odległości, także przy  przyjmowaniu  Komunii św.  i  pamiętajmy  o wymogu zasłaniania ust  i nosa, także podczas liturgii.

7.  Rodzinom z Karczewka (państwu: Szelewskim, Okręt, Chwiałkowskim i Zientek) uprzejmie dziękuję za uporządkowanie kościoła, a p. Bożenie za prace dekoracyjne.

8. Kalendarz liturgiczny:

 • pn    – NMP Królowej Polski
 • wt    – św. Floriana
 • czw – św. Filipa i Jakuba, Apostołów
 • sb    – św. Stanisława biskupa, Patrona  Polski

 

Dąbrówka Kościelna, 01.05.2021 r.
(ks. Proboszcz)

 

 

IV  Niedziela Wielkanocna

1.    Dzisiejszą niedzielę przeżywamy w Kościele jako Światowy Dzień Modlitw o Powołania. Ten dzień rozpoczyna  tydzień  modlitw  o dar  powołań do  kapłaństwa  i  życia  konsekrowanego.  Niech  zatem  tej intencji nie zabraknie w osobistej  modlitwie, aby  także nasza  rodzina  parafialna rodziła dla  Kościoła  nowych pracowników  Winnicy Pańskiej.

2.    W sobotę rozpoczyna się maj, miesiąc poświęcony w polskiej tradycji Matce Bożej. Codziennie będziemy gromadzić się wokół ołtarza na Eucharystii połączonej z majowym  nabożeństwem. Zadbajmy o wizerunki Bożej Matki w naszych domach i przydrożnych kapliczkach. Chętnie gromadźmy się tutaj, bądź przy krzyżach w naszych wioskach na śpiewaniu Litanii loretańskiej, pieśni maryjnych  i  Apelu Jasnogórskim. W naszym Sanktuarium nabożeństwa majowe w dni powszednie po Mszy św. o  g. 18.00

3.  Ponownie zapraszam do udziału w nabożeństwach pierwszych sobót m-ca od maja do  września. W Fatimie prosiła o nie Matka Boża mówiąc trojgu pastuszkom: “Widzieliście piekło, do którego idą dusze biednych grzeszników; by  je  uratować  Bóg  chce  rozpowszechnić na świecie nabożeństwo do mego Niepokalanego Serca”. Później  s. Łucji wskazała elementy nabożeństwa, które jest ratunkiem dla grzeszników, pomocą  w  godzinie śmierci i pocieszeniem Jej  Serca.  Ma ono  być odprawiane przez  pięć I  sobót  m-ca.  Na pierwsze z  tych   nabożeństw  zapraszam  w  najbliższą sobotę o  godz. 10.00

4.   Kolejne spotkanie dla dzieci I komunijnych w piątek o godz. 16.30

5.   O  uporządkowanie kościoła proszę  kolejną grupę z Karczewka (rodziny: Kubiak, Szelewskich, Zientek, Warchał,  Okręt i Chwiałkowskich)

6.   W sobotę pożegnaliśmy śp. Eugeniusza Śliwiaka, a w środę o godz. 11.00 odbędzie się pogrzeb śp. Danuty Wrońskiej. Zmarli byli mieszkańcami  Karczewa, pamiętajmy o nich w modlitwie…

7. Kalendarz liturgiczny:

 • czw.   –  św. Katarzyny Sieneńskiej, patronki Europy

 

 

 

Dąbrówka Kościelna, 24.04.2021 r.
(ks. Proboszcz)