Ogłoszenia

XIII Niedziela zwykła

1. Kończy się czerwiec – miesiąc naszej szczególnej modlitwy do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Nadal jednak pamiętajmy o powinności wynagradzania Bożemu Sercu za popełniane grzechy, za wszelkie zniewagi i nasze braki w wierze, nadziei i miłości.

2. W tym tygodniu mamy I czwartek, piątek i sobotę miesiąca.

  • w I czwartek po wieczornej Eucharystii zapraszam na różaniec w int. nowych powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych.
  • w I piątek chorych którzy wyrażają taką wolę, odwiedzę tego dnia przed południem – od godz. 9.00 (proszę o kontakt). Spowiedź dla dzieci i młodzieży od godz. 17.00
  • w I sobotę kolejne nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi – serdecznie zapraszam przed południem na godz. 10.00 Okazja do spowiedzi św. od 9.30

3. Rodzicom dzieci I komunijnych serdecznie dziękuję za uporządkowanie świątyni po białym tygodniu. Dziś po Eucharystii o godz. 11.00 spotkanie dla osób z Żywego  Różańca.
Kandydaci do s. bierzmowania mogą zaliczać „mały katechizm” w poniedziałek i  wtorek w godz. 16.45 – 17.30 – to ostatnie dwa dni. Jak mówiłem, brak wywiązania się oznacza dla mnie rezygnację z sakramentu.

4. Kalendarz liturgiczny:

  • pn. – Ur. św. Apostołów Piotra i Pawła
  • pt. – św. Tomasza, Apostoła

5. Już dziś informuję, że od następnego poniedziałku ( czyli po niedzieli 5.07) nasz kościół będzie wyłączony z funkcjonowania, ponieważ zostanie poddany zabiegowi tzw. fumigacji. Wiąże się to z zagazowaniem wszystkich drewnianych elementów świątyni celem usunięcia wszelkich drewnojadów i zabezpieczeniem przed nimi odnowionych ołtarzy, obrazu, balasek i organów. Proces fumigacji trwa ok. 8-9 dni, więc liturgię niedzielną – 12 lipca przeżywać będziemy z wykorzystaniem kaplicy przedpogrzebowej.

6. Wszystkim osobom, które przybyły do nas oraz wyjeżdżającym życzę, aby wakacje, urlop, obojętnie gdzie spędzany, był miłym wypoczynkiem, ale też czasem pełnym dobra i wzrostu duchowego.

Dąbrówka Kościelna, 27.06.2020 r.

Andrzej Kaczmarek
(Ks. Proboszcz)

XII Niedziela zwykła

1. Raz jeszcze składam serdeczne podziękowanie wszystkim, którzy gromadzili się w czasie oktawy Bożego Ciała na wspólnej modlitwie. Dziękuję mieszkańcom Głęboczka za piękne przygotowanie uroczystości zakończenia Oktawy oraz wszystkim, którzy przyjęli zaproszenie do modlitwy. „Bóg zapłać” za ofiarowane kwiaty do kościoła, a panom Szelewskiemu i Janiszewskiemu za kolejne prace.

2. Bardzo dziękuję Rodzicom dzieci I komunijnych oraz ich rodzinom za uporządkowanie kościoła, terenu wokół świątyni, dekorację ołtarzy oraz dar ołtarza.

3. Dzieci przyjęte dziś do I Komunii św. przeżywać będą przez najbliższe dni swój „biały tydzień” codziennie uczestnicząc w Eucharystii i po niej w nabożeństwie czerwcowym. Raz jeszcze zachęcam, by w osobistej modlitwie sięgać po modlitwę litanii do Serca Pana Jezusa, bądź włączać się w nią tu w świątyni, gdzie podejmujemy ją każdego dnia w tym miesiącu.

4. Kalendarz liturgiczny:
– śr. – Narodzenie św. Jana Chrzciciela

5. Kandydaci do s. bierzmowania mogą zaliczać „mały katechizm” w poniedziałek i wtorek od 17.00 – 17.30 oraz w czwartek po Mszy św. Ponieważ nie wszyscy dotarli na ostatnie spotkanie informuję, że to z czego mieli wywiązać się do końca kwietnia należy zrealizować do końca czerwca. Brak wywiązania się oznacza dla mnie rezygnację z sakramentu.

6. Osoby należące do Żywego Różańca zapraszam na spotkanie w następną niedzielę po Mszy św. o godz. 11.00

 

Dąbrówka Kościelna, 20.06.2020 r.

Andrzej Kaczmarek
(Ks. Proboszcz)

XI Niedziela zwykła

1. Zgodnie z dekretem Stolicy Apostolskiej, dziś dla naszego Sanktuarium kończy się Rok Jubileuszowy związany z 50 rocznicą koronacji wizerunku Dąbrowieckiej Matki Pocieszenia.
Panu Bogu i Matce Dąbrowieckiej wyrażamy naszą modlitewną wdzięczność za wszelkie łaski, które stały się udziałem nas oraz dusz w czyśćcu cierpiących, którym mogliśmy również każdego dnia ofiarować dar odpustu zupełnego. Jubileusz dobiega końca, lecz dalej z wiarą i pokorą o Boże błogosławieństwo za przyczyną Maryi tutaj możemy prosić…

2. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy w czynny sposób włączyli się w przygotowanie i przeżycie Uroczystości Bożego Ciała. Mieszkańcom Gniewkowa, Dzwonowa Leśnego, Pawłowa Sk. oraz Dąbrówki za pomoc i przygotowanie ołtarzy, Panom niosącym baldachim i prowadzącym kapłana, dziewczynkom sypiącym kwiatki ich Mamom, pocztowi sztandarowemu oraz liturgicznej służbie ołtarza i p. Mariuszowi. Dziękuję też za ofiarowane po procesji kwiaty do kościoła oraz prace przy kościele i na cmentarzu „Bóg zapłać”.

3. Trwa Oktawa Bożego Ciała – każdego dnia o godz. 18.00 zapraszam do wspólnej modlitwy i adoracji Najświętszego Sakramentu. Na zakończeniu Oktawy w czwartek o g. 18.00 spotkamy się w Głęboczku.

4. W piątek przypada Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa – na wspólną modlitwę zapraszam o godz. 18.00. Tego dnia zwolnieni jesteśmy z postu.

5. Kalendarz liturgiczny:
– pn. – bł. Jolenty
– śr. – św. Brata Alberta Chmielowskiego
– pt. – Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa
– sb. – Niepokalanego Serca NMP

6. W środę o 16.30 spotkanie dla dzieci I komunijnych, a po wieczornej Eucharystii i nabożeństwie spotkanie dla kandydatów do bierzmowania.

7. W następną niedzielę na Mszy św. o godz. 11.00 pięcioro dzieci z naszej Parafii przeżywać będzie wraz z bliskimi uroczystość I Komunii św. Otoczmy je swoją modlitwą.

 

Dąbrówka Kościelna, 13.06.2020 r.

Andrzej Kaczmarek
(Ks. Proboszcz)

Uroczystość Trójcy Przenajświętszej

1. W czwartek uczestniczyć będziemy w kolejnej, niepojętej tajemnicy naszej wiary. Jest nią uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa. Eucharystia jest źródłem naszej wiary – tego dnia chcemy tę prawdę jeszcze głębiej przeżyć i zamanifestować przez procesję do czterech ołtarzy. Dziękując Bogu za ten bezcenny dar, upraszać będziemy potrzebne łaski dla świata, Kościoła św., Parafii i dla siebie.
O przygotowanie ołtarzy bardzo proszę:

1 ołtarz – mieszk. Gniewkowa 3 ołtarz – mieszk. Pawłowa Sk. (bloki)
2 ołtarz – mieszk. Dzwonowa L. 4 ołtarz – mieszk. Pawłowa Sk. (pozostałe)

2. Do pięknej posługi sypania kwiatków zapraszam wszystkie dziewczynki, a młode mamy proszę o przygotowanie dzieci – próba sypania kwiatków odbędzie się we wtorek o g 17.00 Poszczególne stany proszę, by zatroszczyły się o sztandary, feretrony i baldachim. Udekorujmy nasze domy, a nade wszystko zadbajmy o serca, w których dobry Bóg ciągle szuka miejsca dla siebie.

3. W oktawie Bożego Ciała każdego dnia po Mszy św. o 18.00 będziemy uczestniczyć w procesji eucharystycznej wokół kościoła. Zakończenie Oktawy tego roku przypada w Głęboczku.

4. Dziękuję rodzinom z kolejnych dwóch grup z Dąbrówki za uporządkowanie kościoła, prace dekoracyjne, panom Janiszewskiemu i Szelewskiemu oraz jego Małżonce za montaż uchwytów do baldachimu i jego naprawę.

5. W następną niedzielę, 14 czerwca, dobiega końca Rok Jubileuszowy 50 – lecia Koronacji Obrazu naszej Dąbrowieckiej Matki Pocieszenia. Zapraszam na uroczystą, dziękczynną Eucharystię o godz. 11.00, w której będziemy dziękować Panu Bogu i Jego Matce za ten Rok Łaski. Naszą modlitwę ubogaci obecność ks. kan. Andrzeja Magdziarza, proboszcza z Cerekwicy k. Poznania.
Ta niedziela jest też drugą w m-cu – zatem ofiarami wspierać będziemy podejmowane inwestycje w naszym kościele.

6. Kalendarz liturgiczny:
– pn. – św. Jadwigi, Królowej
– śr. – bł. Bogumiła
– czw – Boże Ciało
– pt. – bł. Męczenników Jana Nepomucena Chrzana i Współbraci w kapłaństwie
– sb. – św. Antoniego

7. Proszę pamiętać o zachowaniu obecnych rozporządzeń, które m.in. mówią o zakładaniu w kościołach maseczek. Podobnie podczas procesji albo zachowujemy dwumetrową odległość od innych osób, albo mamy założone maseczki.

 

Dąbrówka Kościelna, 06.06.2020 r.

Andrzej Kaczmarek
(Ks. Proboszcz)

1. Dekret Księdza Prymasa Polski:

Gniezno, dnia 29 maja 2020 r.

  1. 1064/2020/P

D E K R E T

W związku ze zniesieniem limitów dotyczących liczby osób mogących uczestniczyć w liturgii, z dniem 1 czerwca 2020 r., znoszę udzieloną wszystkim wiernym Archidiecezji Gnieźnieńskiej oraz wszystkim osobom przebywającym na jej terenie dyspensę od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane.

Jednocześnie przypominam, że w przypadku osób chorych, starszych i niezdolnych z różnych powodów do fizycznej obecności na Mszy św., zgodnie z Dyrektorium Konferencji Episkopatu Polski w sprawie celebracji Mszy świętej transmitowanej przez telewizję, istnieje możliwość uczestnictwa w Eucharystii za pośrednictwem mediów i w ten sposób zadośćuczynienia obowiązkowi udziału w niedzielnej Mszy św.

Wyrażając radość z poprawy sytuacji epidemicznej w naszym kraju zachęcam wszystkich wiernych do korzystania z posługi duszpasterskiej w parafiach i przystępowania do sakramentów świętych. W dalszym ciągu proszę o modlitwę za osoby dotknięte wirusem oraz za wszystkich, którzy chorym pomagają.

† Wojciech Polak
Arcybiskup Metropolita Gnieźnieński
Prymas Polski

Ks. Zbigniew Przybylski
Kanclerz Kurii

2. Dzisiejszą uroczystością Zesłania Ducha Świętego kończymy w Kościele przeżywanie okresu wielkanocnego. Raz jeszcze zapraszam osoby, które w tym roku nie pojednały się z Bogiem, do skorzystania z sakramentu Bożego Miłosierdzia i przystąpienia do Stołu Pańskiego. Przykazaniom kościelnym można zadośćuczynić do przyszłej niedzieli Trójcy Przenajświętszej.

3. W poniedziałek (1.06) – święto N.M.P. Matki Kościoła, drugi dzień Zielonych Świątek. Zapraszam na Eucharystię o godz. 11.00 lub 18.00.

4. Rozpoczynamy miesiąc czerwiec, który jest poświęcony Sercu Pana Jezusa. Msze św. w tym miesiącu będą połączone z nabożeństwem czerwcowym. Jest to okazja, by ożywić kult Serca Jezusowego i kontynuować tradycję naszych ojców i matek, którzy tak gorliwie pilnowali I piątków m-c

5. W tym tygodniu przypadają: pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. W I czwartek zapraszam na Eucharystię i różaniec w int. nowych powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych.
– W I piątek – spowiedź dla dzieci i młodzieży od godz. 16.45, a chorych, którzy wyrażają taką wolę, odwiedzę tego dnia przed południem – od godz. 9.30 (proszę o kontakt)
– W I sobotę zapraszam o godz. 10.00 na kolejne z nabożeństw wynagradzających za grzechy przeciw Niepokalanemu Sercu Maryi.

6. Bardzo dziękuję za prace dekoracyjne oraz pomoc w minionych dniach panom Janiszewskiemu i Szelewskiemu. Możemy cieszyć się całkowicie odnowionym wnętrzem świątyni. Spróbujmy uszanować podjęty trud i zachować jak najdłużej porządek i czystość tego miejsca choćby przez to, że nie opieramy się o ściany i niepotrzebnie ich nie dotykamy.
„Bóg zapłać” za kolejne ofiary na prace remontowe. W minionym tygodniu przekazano 1200 zł

7. Przypominam o niedzielnej akcji honorowego poboru krwi w Kiszkowie.

8. O pomoc w pracach porządkowych proszę dwie grupy mieszkańców z Dabrówki (r.Kluczyńskich, Gossens, Cieslak Buchacz, Kasprzak i Nowak, Andrasik, Nawrockich, Świderek, Połok, Żak i Skubiszyńskich)

9. W dzisiejszą ostatnia niedzielę maja zapraszam na nabożeństwo majowe o 15.30 przy Dębie.

10. Po następnej niedzieli świętować będziemy Boże Ciało. Nie ma jeszcze decyzji dotyczącej urządzania procesji. Zakładając, że będą mogły się one odbywać, chciałbym wstępnie prosić o przygotowanie ołtarzy na tę Uroczystość:

1 ołtarz – mieszkańców Gniewkowa I 3 ołtarz – mieszk. Pawłowa Sk. (bloki)
2 ołtarz – mieszkańców Dzwonowa L. 4 ołtarz – mieszk. Pawłowa Sk. (pozostałe)

Dąbrówka Kościelna, 30.05.2020 r.

Andrzej Kaczmarek
(Ks. Proboszcz)

1. W przyszłą niedzielę, przypada uroczystość Zesłania Ducha Świętego, tzw. Zielone Świątki. Warto pamiętać, że niedziela ta kończy okres Wielkanocy i są to ostatnie dni, aby zadośćuczynić przykazaniom kościelnym nakazującym spowiedź i Komunię Świętą wielkanocną.

2. To już ostatni tydzień maja – zachęcam do udziału we wspólnych nabożeństwach majowych w swoich wioskach przy krzyżach lub tutaj w Sanktuarium po wieczornej Eucharystii, która odprawiana jest o godz. 18.00

3. We wtorek, 26 maja, obchodzimy Dzień Matki. Niech nie zabraknie wdzięcznej pamięci o naszych mamach, tych żyjących i tych, które Pan Bóg przywołał już do siebie.

4. Serdecznie dziękuję za podjęcie kolejnych prac przy plebanii i kościele Panom Szelewskiemu, Janiszewskiemu i Szymańskiemu oraz Pani Bożenie. Dobiega końca remont naw bocznych, przestrzeni pod chórem, kruchty i sąsiednich pomieszczeń. W najbliższych dniach mają być montowane nowe dębowe drzwi w kruchcie. Dziękuję za wsparcie tych działań – na konto parafialne w tym tygodniu wpłynęło 240 zł.

5. Kolejne spotkanie dla dzieci I komunijnych w środę o 16.30

6. Kalendarz liturgiczny:
– trwa nowenna do Ducha Św.
– wt. – św. Filipa Nereusza
– pt. – św. Urszuli Ledóchowskiej

Z uwagi na niegasnące apele Centrów Krwiodawstwa, Klub Honorowych Dawców Krwi PCK w Kiszkowie gorąco zaprasza do udziału w akcji honorowego poboru krwi w niedzielę 31 maja przy hali sportowej w Kiszkowie. Zebrana krew stanie się darem życia dla chorego na białaczkę Łukasza

 

Dąbrówka Kościelna, 23.05.2020 r.

Andrzej Kaczmarek
(Ks. Proboszcz)

1. W ramach obchodów 100 r. urodzin św. Jana Pawła II zapraszam w dzisiejszą niedzielę po południu o godz. 15.30 na nabożeństwo majowe przy Dębie, obok którego jak wiemy, rośnie dąb papieski. Posadzony w 2006 r. przez Leśników w Łopuchówka upamiętnia osobę i niezwykły pontyfikat naszego wielkiego Rodaka i dziś Orędownika w niebie. (Gromadząc się pamiętajmy o zachowaniu należytej odległości od siebie). W poniedziałek, w dzień Jego urodzin, zapraszam dodatkowo o 15.00 na Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Dziękując Panu za dar naszego Papieża Polaka, chcemy upraszać  dar Bożych łask dla ojczyzny i całego świata… Skorzystajmy z wielu ciekawych propozycji TVP i Polskiego Radia, które w tych dniach będą emitowane na antenie. Warto na nie zaprosić nasze młode pokolenie, któremu nie dane było poznać św. Jana Pawła II.

3. Zapraszam do wspólnego przeżywania nabożeństw majowych w swoich wioskach przy krzyżach lub tutaj w Sanktuarium każdego dnia po wieczornej Eucharystii, która odprawiana jest o godz. 18.00

4. Trwa okres wielkanocny, w którym każdy katolik zobowiązany jest do przeżycia sakramentu pokuty i przyjęcia Komunii św. Przypominam o tych przykazaniach osobom, które jeszcze tego nie uczyniły.

5. Od poniedziałku do środy przypadają tzw. Dni krzyżowe – Dni Modlitw o Dobre Urodzaje i za Kraje Głodujące – włączmy się do tej jakże potrzebnej modlitwy.

6. Mamy trzecią niedzielę m-ca, zatem osoby tworzące Żywy Różaniec proszę o wymianę tajemnic, jeszcze w ramach własnych róż.

7. Bóg zapłać za złożone w minioną niedzielę oraz w tygodniu ofiary na prace remontowe świątyni (drogą tradycyjną bądź na konto parafialne) – ich suma wyniosła 1.290,- Dziękuję także Paniom z Dąbrówki i p. Markowi Szelewskiemu za kolejne prace przy kościele i plebanii.

8. W środę po Mszy św. i majowym zapraszam na spotkanie dzieci I komunijne.

OD DZIŚ W KAŻDEJ LITURGII, WG NOWYCH ROZPORZĄDZEŃ, W NASZEJ ŚWIĄTYNI MOŻE BRAĆ UDZIAŁ 57 OSÓB (Z WYŁĄCZENIEM SŁUŻBY LITURGICZNEJ).

 

Dąbrówka Kościelna, 16.05.2020 r.

Andrzej Kaczmarek
(Ks. Proboszcz)

1. Zapraszam do wspólnego przeżywania nabożeństw majowych w swoich wioskach przy krzyżach lub tutaj w Sanktuarium każdego dnia po wieczornej Eucharystii,  która odprawiana jest o godz. 18.00; w niedzielę po Mszy św. o g.11.00

2. Ponownie rozpoczynamy cykl nabożeństw fatimskich, na których będziemy spotykać się każdego 13 dnia m-ca od maja do października. Na pierwsze z tych nabożeństw zapraszam w środę o godz. 20.30 – (ze względu na obecną sytuację nie przy Dębie lecz w kościele).

3. Trwa okres wielkanocny, w którym każdy katolik zobowiązany jest do przeżycia sakramentu pokuty i przyjęcia Komunii św. Przypominam o tym osobom, które jeszcze tego nie uczyniły.

4. Serdecznie dziękuję za ofiarowane kwiaty do kościoła, Paniom z Dąbrówki za prace  dekoracyjne oraz p. Markowi Szelewskiemu za prace przy plebanii.

5. Kalendarz liturgiczny:
– czw. – św. Macieja, apostoła
– sb. – św. Andrzeja Boboli, Patrona Polski

6. Planowana na następną niedzielę uroczystość I Komunii Św., w porozumieniu z rodzicami dzieci, została przełożona na niedzielę 21 czerwca br.

7. „Bóg zapłać” za składane dziś ofiary, którymi wspieramy nasze prace remontowe.

Dąbrówka Kościelna, 09.05.2020 r.

Andrzej Kaczmarek
(Ks. Proboszcz)

1. Dzisiejszą niedzielę przeżywamy w Kościele jako Światowy Dzień Modlitw o Powołania. Ten dzień rozpoczyna tydzień modlitw o dar powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego. Niech zatem ta intencja towarzyszy nam modlitwie w najbliższych dniach, aby nasza rodzina parafialna także zrodziła dla Kościoła nowych pracowników Winnicy Pańskiej.

2. Zapraszam do wspólnego przeżywania nabożeństw majowych w swoich wioskach przy krzyżach lub tutaj w Sanktuarium każdego dnia po wieczornej Eucharystii, która odprawiana jest o godz. 18.00

3. Następna niedziela jest drugą w tym miesiącu, zatem ofiarami zbieranymi tego dnia wspierać będziemy prace remontowe w kościele. Przy tej okazji dziękuję za składane ofiary w czasie liturgii lub przekazane na konto parafialne. „Bóg zapłać” również za te złożone indywidualnie – w minionym tygodniu przekazano 400 zł.

4. Serdecznie dziękuję Paniom z Dąbrówki za prace dekoracyjne.

5. Kalendarz liturgiczny:
– pn – św. Floriana, męczennika,
– śr. – św. Filipa i Jakuba, Apostołów,
– I czwartek m-ca zapraszam na wieczorną modlitwę w int. powołań do Bożej Służby,
– pt. – św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski. We Wronczynie Suma Odpustowa o g. 18.00. Z tytułu Uroczystości nie obowiązuje tego dnia wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Dąbrówka Kościelna, 02.05.2020 r.

Andrzej Kaczmarek
(Ks. Proboszcz)