Ogłoszenia

XIII  Niedziela  zwykła

1. Raz  jeszcze składam serdeczne podziękowanie  wszystkim, którzy gromadzili się w czasie oktawy Bożego Ciała na wspólnej modlitwie. Dziękuję mieszkańcom  Turostówka I  i Gniewkowa  za  piękne przygotowanie  uroczystości  zakończenia  Oktawy oraz tym, którzy przyjęli zaproszenie  do modlitwy. „Bóg zapłać”  również   za  ofiarowane  z  ołtarzy  kwiaty do kościoła oraz części rodzin z Turostówka I  za dodatkową ofiarę na przygotowania do peregrynacji Obrazu.

2.  W tym tygodniu  przypadają  I piątek  i sobota  miesiąca:

>  w I piątek chorych, którzy wyrażają taką wolę, odwiedzę  przed południem  – od  9.00 (proszę o kontakt).   Spowiedź  dla dzieci i młodzieży od  godz. 17.00

>  w  I sobotę  kolejne nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu  Sercu Maryi – serdecznie zapraszam przed południem na godz. 10.00  Okazja do spowiedzi św. od  9.30

3.  Ponawiam zaproszenie do włączenia się do liturgicznej służby ołtarza dzieci, zwłaszcza przyjętych tego roku do I Komunii św. oraz z pierwszej rocznicy.

4.  Bardzo dziękuję 1 gr. Pań z Zielonki (dwie osoby) za uporządkowanie świątyni oraz Paniom z Dąbrówki za prace dekoracyjne. „Bóg zapłać” także za kolejne ofiary indywidualne bądź z wiosek na przygotowania do peregrynacji.

5.  Rozpoczął się sezon wakacji i urlopów. Pamiętajmy  o tym, że ten okres nie jest czasem wolnym od Boga i Jego przykazań, a podczas wypoczynku warto mieć  różaniec,  sięgnąć do Pisma  św., czy mądrej książki. Nie zapominajmy  też,  że  każda niedziela  jest  pewnym drogowskazem  na wakacyjnej drodze.  Bez niego łatwo się zagubić, bowiem zły duch nie odpoczywa…  Wszystkim osobom, które przybyły do nas oraz wyjeżdżającym życzę, aby ten czas, był miłym wypoczynkiem, ale nade wszystko  okresem pełnym dobra  i wzrostu duchowego.

6.   Kalendarz liturgiczny:

  • wt. –  św. Ireneusza
  • śr.  –  Uroczstość św. Apostołów Piotra i Pawła

7.  Podobnie jak przed tygodniem, dziś w kaplicy przy kościele można zaopatrywać się w różne artykuły  dekoracyjne na czas świętowania obecności w Parafii Jasnogórskiej Ikony.

Dąbrówka  Kościelna,  25.06.2022 r.

(Ks. Proboszcz)

XII  Niedziela  zwykła

1. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy w czynny sposób włączyli się w  przygotowanie i  przeżycie Uroczystości Bożego Ciała. Mieszkańcom Karczewka, Zielonki,  Dąbrówki K. oraz Turostówka II i Stęszewic za pomoc i przygotowanie ołtarzy, Panom  niosącym baldachim  i prowadzącym kapłana,  dziewczynkom sypiącym  kwiatki ich Mamom, pocztowi  sztandarowemu oraz  liturgicznej  służbie  ołtarza wraz z Panem Mariuszem. Dziękuję za ofiarowane po procesji kwiaty do kościoła „Bóg zapłać”.

2.  Trwa Oktawa Bożego Ciała –  każdego dnia o godz. 18.00 zapraszam do  wspólnej  modlitwy i adoracji Najświętszego Sakramentu. Na zakończeniu Oktawy w czwartek o 18.00 spotykamy się w  Turostówku I  przy krzyżu, skąd po Eucharystii w procesji udamy się do Gniewkowa.

3.  W piątek  przypada  Uroczystość  Najświętszego Serca  Pana Jezusa  –  na  wspólną  modlitwę  zapraszam wyjątkowo o godz. 17.30. Ks. Proboszcz z Rejowca serdecznie  zaprasza  na uroczystość odpustową  do  swojej Parafii na godz. 19.00  Tego dnia zwolnieni jesteśmy z postu.

4.  Serdecznie dziękuję za ofiary złożone w ubiegłą  niedzielę na planowane prace przy świątyni  (po następnej niedzieli wejdą elektrycy doprowadzając tzw. siłę potrzebną do nowej elektryfikacji dzwonów. Obecne napięcie 220V niestety nie wystarcza) „Bóg zapłać” również  za pierwsze ofiary indywidualne bądź z wiosek na przygotowania do peregrynacji. Również podziękowanie składam Paniom z Dąbrówki za prace dekoracyjne oraz p. Bartkowi Olejnikowi z Karczewka za zorganizowanie wykoszenia placu przy kościele.

5.  O uporządkowanie kościoła w dalszej kolejności uprzejmie proszę teraz 1 gr. mieszkańców Zielonki.

6.  Kalendarz lit:

–    wt.     –  św.  Alojzego Gonzagi

–    czw.   –  Ur. Narodzenia św. Jana Chrzciciela

–    pt.      –  Ur. Najświętszego Serca Pana Jezusa

–    sb.      –  Niepokalanego Serca NMP

7.  Jak informowałem w kaplicy obok kościoła dziś i w następną niedzielę przed i po Mszach św. można zaopatrywać się w różne emblematy dekoracyjne na czas świętowania obecności w Parafii Jasnogórskiej Ikony.

Dąbrówka  Kościelna,  18.06.2022 r.

(Ks. Proboszcz)

Uroczystość  Najświętszej  Trójcy

1. W czwartek będziemy przeżywać kolejną, niepojętą tajemnicę naszej wiary. Jest nią Ur. Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa. Eucharystia jest źródłem naszej wiary – tego dnia chcemy tę prawdę jeszcze głębiej przeżyć i zamanifestować przez procesję do czterech ołtarzy. Dziękując Bogu za ten bezcenny dar, upraszać będziemy potrzebne łaski dla świata, Kościoła św., Parafii i dla siebie.   O przygotowanie ołtarzy bardzo proszę:

          1 ołtarz  –  mieszk.  Karczewka               3  ołtarz – mieszk. Dąbrówki K.

          2 ołtarz  –  mieszk.  Zielonki                    4  ołtarz – mieszk. Turostówka II i Stęszewic

Eucharystia tego dnia o godz. 8.30  oraz  o  11.00  z  procesją do czterech ołtarzy

2.  Do sypania kwiatków  zapraszam  wszystkie dziewczynki, zwłaszcza te, które przeżywały I Komunię św. i rocznicę. Próba sypania kwiatków odbędzie się w poniedziałek  o g. 17.00  Chłopcy  w  strojach I komunijnych  również  wezmą  udział w procesji.  Proszę, aby  zatroszczyć się o sztandar i baldachim.  Udekorujmy nasze domy, a nade wszystko zadbajmy  o  serca,  w  których  dobry  Bóg  ciągle  szuka  miejsca  dla  siebie.

3.  W oktawie Bożego Ciała codziennie po Mszy św. o 18.00 będziemy uczestniczyć w  procesji eucharystycznej wokół kościoła. Na zakończeniu Oktawy spotkamy się w Turostówku I  i  Gniewkowie.

4.  W poniedziałek przypada 13 dzień miesiąca. Serdecznie zapraszam o 20.30 na  kolejne nabożeństwo fatimskie przy Dębie.

5. Kalendarz liturgiczny:

            –  pn    –  św. Antoniego z Padwy

            –  wt.   –  bł. Michała Kozala

            –  śr.    –  bł. Jolenty

            –  czw. –  Ur Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

            –  pt.    –  św. Brata Alberta Chmielowskiego

6W następną niedzielę osoby z Żywego Różańca proszę o wymianę tajemnic w ramach własnych róż. Osoby należące do tej wspólnoty zaproponowały ufundowanie nowego sztandaru. Obecnie stanowi ją siedem grup (niecałe dwie róże) – to 35 osób. Nowy sztandar wraz z drzewcem, kompletem szarf i galowych rękawiczek to kwota ok. 4 200 zł. Składkę ustalono na 120 zł (może być przelewem, w ratach bądź gotówką), za każde dodatkowe wsparcie tej inicjatywy będziemy wdzięczni. Po więcej informacji odsyłam do Pań Agnieszki Burzyńskiej i Małgorzaty Adrych.

7.   Pięknie dziękuję p. Markowi Szelewskiemu za poświęcony czas i trud w wykoszeniu sporych połaci trawy przy kościele, plebanii, wokół cmentarza i przy Dębie, a także Pani Bożenie za prace dekoracyjne „Bóg zapłać”.

Dąbrówka  Kościelna,  11.06.2022 r.

(Ks. Proboszcz)

Niedziela  Zesłania Ducha Świętego

1. Dzisiejszą uroczystością  Zesłania Ducha Świętego kończymy w Kościele  przeżywanie  okresu wielkanocnego.  Raz jeszcze  zapraszam osoby, które w tym roku nie pojednały się z Bogiem, do skorzystania z sakramentu Bożego Miłosierdzia i przystąpienia do  Stołu Pańskiego. Przykazaniom kościelnym można zadośćuczynić do przyszłej niedzieli  Trójcy Przenajświętszej.

2.   W poniedziałek (6.06.) – święto N.M.P. Matki Kościoła, zwane w tradycji drugim dniem Zielonych Świątek. Zapraszam na Eucharystię o godz. 11.00  lub  18.00

3.  Po następnej  niedzieli Trójcy Przenajświętszej  świętować  będziemy  Boże  Ciało.   Już  dziś  proszę  o  przygotowanie  ołtarzy  na  tę  Uroczystość:

            1 ołtarz  –  mieszk.  Karczewka               3  ołtarz – mieszk. Dąbrówki K.

            2 ołtarz  –  mieszk.  Zielonki                    4  ołtarz – mieszk. Turostówka II i Stęszewic

                zakończenie Oktawy będziemy przeżywać w  Turostówku I  i  Gniewkowie.

4.  Następna niedziela jest  drugą w  tym m-cu, zatem ofiarami zbieranymi tego dnia  wspierać  będziemy  nasze  prace przy świątyni.

5.    Dużymi krokami zbliża się czas nawiedzin naszej Parafii przez wędrującą kopię Obrazu Jasnogórskiej Matki – to 2/3 sierpnia tego roku. Naszą radość z tego faktu, poza duchowym przygotowaniem, wyrazimy w wymiarze zewnętrznym dekorując nasze domostwa. Wypada udekorować również trasę przejazdu, przynajmniej na wysokości wiosek,  przez które będzie ona wiodła, czyli Pawłowo Sk., Karczewo i Dąbrówka K. Po konsultacjach, została podjęta decyzja, że trasę  przyozdobimy chorągiewkami. Jej łączna długość to ok. 2,5 km (licząc obustronnie to 5 km). Będę wdzięczny jeśli wszystkie rodziny  i osoby samotne w  Parafii włączą  się  w  pokrycie  kosztów dekoracji  trasy,  kościoła, kwiatów. To kwota 20 zł.

  W gablocie są wywieszone przykładowe emblematy i chorągiewki, którymi możemy udekorować nasze domy. W najbliższym czasie będą do nabycia. Ich koszt w zależności  od wielkości kształtuje się od 1,50 – 4,50,-

6. Kalendarz liturgiczny:

            –  pn    –  święto  NMP Matki Kościoła

            –  śr.    –  św. Jadwigi Królowej

            –  czw. –  Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana

            –  pt.    –  bł. Bogumiła

            –  sb.    –  św. Barnaby

Dąbrówka  Kościelna,  04.06.2022 r.

(Ks. Proboszcz)

Niedziela  Wniebowstapienia Pańskiego

1.  W przyszłą niedzielę, przypada uroczystość Zesłania Ducha Świętego, tzw. Zielone Świątki. Warto pamiętać, że niedziela ta kończy okres Wielkanocy i są to ostatnie dni,  aby zadośćuczynić przykazaniom kościelnym nakazującym spowiedź i Komunię Świętą  wielkanocną.

2.  Dziś nabożeństwo majowe przy Dębie  o g. 16.00  – wszystkich  serdecznie  zapraszam  do tej  pięknej  majowej  modlitwy, którą  zakończymy we wtorek.

3.  W środę rozpocznie się  m-c czerwiec poświęcony Najświętszemu Sercu  Pana Jezusa. Po Mszy św. będziemy odprawiali nabożeństwa czerwcowe,  odmawiając  litanię do Serca Jezusowego. Zapraszam na te nabożeństwa, aby wynagradzać Panu  Bogu wszystkie nasze grzechy i nieprawości rodzaju ludzkiego. Tej modlitwy niech również nie brakuje w naszych domach.

4.  W tym tygodniu przypadają  I czwartek, piątek  i sobotę  miesiąca.

>  w I czwartek  przed wieczorną  Eucharystią o 17.40 zapraszam na różaniec w int. nowych  powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych.

>  w I piątek chorych odwiedzę  przed południem – początek o g. 9.00.   Spowiedź dla  dzieci i młodzieży  w  piątek  od  godz. 17.00

>  w I sobotę  kolejne nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu  Sercu Maryi –  serdecznie zapraszam przed południem na godz. 10.00  Okazja do spowiedzi św. od  9.30

5.  Kalendarz liturgiczny:

            – trwa nowenna do Ducha Św.

            – wt. – święto Nawiedzenia NMP

            – śr.  – św. Justyna

            – pt.  – św. Karola Lwangi i Towarzyszy

6.  Przypominam o akcji Honorowego Poboru Krwi, która w dzisiejszą niedzielą odbywa się w Kiszkowie przy hali sportowej.

7.  Serdecznie dziękuję za pamięć, życzenia i modlitwę osobom i rodzinom, które pamiętały o mojej kolejnej rocznicy święceń kapłańskich. „Bóg zapłać” również Pani Bożenie za kolejne prace dekoracyjne.

Dąbrówka  Kościelna,  28.05.2022 r.

(Ks. Proboszcz)

VI Niedziela  Wielkanocna

1. Zapraszam do  wspólnego  przeżywania  nabożeństw  majowych  w  swoich  wioskach przy krzyżach  lub  tutaj  w  Sanktuarium  każdego  dnia  po  wieczornej  Eucharystii, która odprawiana  jest  o  godz.  18.00

2.  Od poniedziałku do środy przypadają tzw. Dni krzyżowe – Dni Modlitw o Dobre Urodzaje  i za Głodujące Kraje – włączmy się do tej jakże potrzebnej modlitwy.

3.  W czwartek, 26.05, obchodzimy Dzień Matki. Niech nie zabraknie wdzięcznej pamięci o naszych mamach,  żyjących i tych, które Pan Bóg powołał już do siebie.

4.   Rodzicom dzieci I komunijnych serdecznie dziękuję za uporządkowanie świątyni po białym tygodniu, natomiast dzieciom z tej grupy za przekazane ofiary, z których będzie  przygotowana jedna „paczka dla Ukrainy” „Bóg zapłać”

5.  W następną niedzielę, już ostatnią w tym m-cu, zapraszam na nabożeństwo majowe przy Dębie  o g. 16.00

6.  Kolejna akcja Honorowego Poboru Krwi odbędzie się w następną niedzielę 29.05. przy hali sportowej w Kiszkowie. Wielkopolskie Centrum Krwiodawstwa apeluje o pilnej potrzebie uzupełnienia zapasów krwi (zwłaszcza w grupie 0, A oraz B Rh-)

7. Kalendarz liturgiczny:

            – wt.   –  NMP Wspomożycielki Wiernych

            – czw. – św. Filipa Neri

            – pt.    – początek nowenny przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego

Dąbrówka  Kościelna,  21.05.2022 r.

(Ks. Proboszcz)

V Niedziela  Wielkanocna

1. Dziś  nabożeństwo  majowe  z  udziałem  dzieci  I  komunijnych  oraz  z  pierwszej rocznicy  o  godz.  15.30  – wszystkich  serdecznie  zapraszam  do tej  pięknej  majowej  modlitwy, którą  przeżywamy  w  naszym  Sanktuarium  każdego  dnia  o  godz.  18.30

2.  Bardzo dziękuję  Rodzicom  dzieci  I komunijnych oraz ich rodzinom za  uporządkowanie kościoła,  terenu wokół  świątyni,  dekorację  ołtarzy  oraz  dar  ołtarza. Planujemy  zakup nowych świec na ołtarz wraz z lichtarzami.

3.  Dzieci przyjęte  dziś  do  I Komunii św.  oraz  z  I rocznicy  przeżywać  będą  przez najbliższe  dni  swój  „biały  tydzień”  codziennie  uczestnicząc  w  Eucharystii o  18.00 i  po niej w  nabożeństwie  majowym.

4.  Trwa okres wielkanocny, w którym każdy katolik zobowiązany jest do przeżycia sakramentu pokuty i przyjęcia Komunii św.  Przypominam o tym osobom, które jeszcze tego nie uczyniły.

5.  Nadal zachęcam do wspierania ofiar wojny za wschodnią granicą naszej Ojczyzny przez ofiarowanie produktów w ramach akcji Caritas „Paczka dla Ukrainy”

6.  Kalendarz liturgiczny:

pn –  św. Andrzeja Boboli, Patrona Polski

 

Dąbrówka Kościelna, 14.05.2022 r.

(Ks. Proboszcz)

IV Niedziela  Wielkanocna

1. Dzisiejszą niedzielę przeżywamy w Kościele jako Światowy Dzień Modlitw o Powołania. Ten dzień rozpoczyna  tydzień  modlitw  o dar  powołań do  kapłaństwa  i  życia   konsekrowanego.  Niech  zatem  tej intencji nie zabraknie w osobistej  modlitwie, aby  także nasza  rodzina  parafialna także rodziła dla  Kościoła  nowych pracowników  Winnicy Pańskiej.

2.   Rozpoczynamy nabożeństwa fatimskie przy Dębie.  W  kolejne  13  dni m-ca, do października podejmować będziemy modlitwę różańcową, o którą prosiła dzieci  w Fatimie Matka Najświętsza.  Serdecznie zapraszam w piątkowy wieczór o g. 20.30 na  pierwsze z tych nabożeństw –  zabierzmy  różańce, świece i  teksty  pieśni.

3.   Trwa piękny m-c maj. Niech wspólnej modlitwy wszystkich stanów nie brakuje przy  krzyżach, figurach, bądź  tu w  Sanktuarium, każdego dnia po wieczornej Eucharystii.

4.   W następną niedzielę na Mszy św. o godz. 11.00  dziesięcioro dzieci  z  naszej  Parafii  przeżywać  będzie  uroczystość  I  Komunii św.  Z tą uroczystością  połączona   będzie  pierwsza  rocznica  dzieci  przyjętych  w  ubiegłym  roku. Kolejne spotkanie dla tych dzieci w poniedziałek o 17.00, a spowiedź  św. dla nich, ich rodziców  i  krewnych  oraz  z  I  rocznicy  w  sobotę  o  godz.  9.00

5.   W tygodniu przekazałem do Caritas w Gnieźnie trzy „Paczki dla Ukrainy”. Ofiarodawcom z serca dziękuję. Akcja dalej trwa i nie jest ograniczona limitem czasowym. Osoby  bądź rodziny pragnące do niej się włączyć, mogą  w  zakrystii odebrać kartony, które otrzymałem w Caritasie. Poszczególne produkty można składać  w  kartonie  przy bocznym ołtarzu.

6.   Kalendarz liturgiczny:

– pn –  św. Stanisława biskupa, patrona Polski

– sb –  św. Macieja, Apostoła

 

Dąbrówka Kościelna, 6.05.2022 r.

(Ks. Proboszcz)

III Niedziela  Wielkanocna, Tydzień biblijny

1. Rozpoczęliśmy  piękny  maj, w polskiej tradycji miesiąc poświęcony Matce Bożej. Codziennie będziemy gromadzić się wokół ołtarza na Eucharystii połączonej z  nabożeństwem majowym. Zadbajmy o wizerunki Bożej Matki w naszych domach i przydrożnych kapliczkach.  W naszym Sanktuarium  nabożeństwa w  dni  powszednie  po  Mszy św. o godz. 18.00

2.   W tym miesiącu rozpoczynamy coroczne nabożeństwa związane z objawieniami Bożej Matki w Fatimie. Pierwszych pięć sobót m-ca (do września) o godz. 10.00 ofiarujemy nabożeństwa wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi „dla ratowania grzeszników” (s. Łucja) oraz w każdy kolejny 13 dzień m-ca nabożeństwa fatimskie „przy Dębie” (do października). Zapraszam.

3.  We wtorek (3.05) mamy  Uroczystość NMP Królowej Polski. To także dzień Narodowego Święta. Msze św. tego dnia o g.  8.30  i 11.00.  Serdecznie zapraszam na Sumę, w czasie której modlić się  będziemy  przez orędownictwo naszej  Matki i  Królowej o  błogosławieństwo  Boże, pomyślność  i bezpieczeństwo dla  Ojczyzny oraz o pokój dla świata.  Nie zapomnijmy o udekorowaniu naszych domów narodową flagą.

4.  W tym tygodniu  przypadają:

   –  I czwartek – dzień naszej szczególnej modlitwy o nowe powołania kapłańskie zakonne i misyjne

   –  I piątek, w którym wynagradzamy Sercu Pana Jezusa pokutą i modlitwą nasze grzechy. Dodatkowa  okazja do spowiedzi dla dzieci i młodzieży od  godz. 17.00.  Chorych na indywidualne zgłoszenie odwiedzę przed południem od g. 9.00

   –  I sobota m-ca – o g. 10.00 – pierwsze z nabożeństw wynagradzających Niepokalanemu Sercu Maryi

5.  W czwartek o godz. 16.30 zapraszam na spotkanie dzieci I  komunijne oraz te, które  będą przeżywać swoją pierwszą rocznicę Komunii św. Uroczystość I Komunii św. wraz z I rocznicą świętować  będziemy 15 maja o g. 11.00

6.  Bardzo dziękuję panom Szelewskiemu i Janiszewskiemu za pomoc w uruchomieniu mechanizmu odsłaniającego obraz Matki Bożej, p. Bożenie za prace dekoracyjne oraz Paniom  z  Turostówka II  i Stęszewic za uporządkowanie kościoła.

7. Kalendarz liturgiczny:

            – pn.    – św. Atanazego

            – wt.    – Ur. NMP Królowej Polski, głównej patronki Polski

            – śr.     – św. Floriana

            – pt.     – św. Filipa i Jakuba, apostołów

8.   Nadal zachęcam do włączenia się w akcję Caritas „Paczka dla Ukrainy” – wskazane na liście produkty można przynieść i złożyć przy bocznym ołtarzu w pojemniku. Tym, którzy już włączyli się do pomocy z serca dziękuję.

Dąbrówka Kościelna, 30.04.2022 r.

(Ks. Proboszcz)