Ogłoszenia

XVIII  Niedziela  zwykła

1.  W miesiącu sierpniu (15.08)  przeżywamy Uroczystość  Wniebowzięcia  NMP  –  to   święto patronalne naszego  Sanktuarium i  Parafii. Tego dnia modlić się będziemy o 8.30  i na  Sumie  Odpustowej  o  godz.  12.00  Już  dziś  serdecznie  zapraszam   czcigodnych  Parafian,  Gości  i  Pielgrzymów  do wspólnej  modlitwy.                                                                                                         Uroczystość Dużego Odpustu przypadnie tego roku  na 12/13 września.

2.    W najbliższy, I czwartek miesiąca przypada święto Przemienia Pańskiego – zapraszam na Eucharystię o 18.00, a po niej na  modlitwę różańcową  w intencji nowych powołań do  Bożej Służby.

W  I  piątek spowiedź dla dzieci i  młodzieży od  godz. 17.00.  Chorych  odwiedzę tego dnia przed             południem  –  początek o godz. 9.00

3.   Na pomoc w zakupie środków transportu dla polskich misjonarzy przez „MIVA – POLSKA” zebra-liśmy w ub. niedzielę kwotę 465 zł,  serdeczne „Bóg zapłać”

4.   Bardzo dziękuję za wszelką życzliwość i pomoc Paniom z Dąbrówki za pomoc w przygotowaniach do nadchodzących uroczystości oraz za pamięć i wakacyjne  pozdrowienia.

5.  Kalendarz liturgiczny:

wt.          –  św. Jana Marii Vianeya

czw.        święto Przemienienia Pańskiego  

sb.             św. Dominika

6.  Następna niedziela jest drugą w tym miesiącu, zatem składanymi ofiarami możemy  wspierać reali-zację  podejmowanych prac w naszym Sanktuarium.  Niestety  w piątek otrzymałem pismo z Urzędu Marszałkowskiego z negatywną  decyzją dotyczącą złożonego wniosku o pomoc finansową  na realizację prac ratunkowych więźby dachowe  i konstrukcji wieży.

Dąbrówka  Kościelna, 01.08.2020 r.

(Ks. Proboszcz)

 

XVII  Niedziela  zwykła

 1. Dzisiaj po  Mszach  św. modlitwa  za  kierowców i  błogosławieństwo  naszych  pojazdów.  Wszystkim  kierującym środkami lokomocji  życzę rozwagi,  wyobraźni  oraz bezpiecznego  docierania  do  celu. Święty  Krzysztof  niech  prowadzi!
 1. W tym tygodniu  przypada I  sobota  miesiąca. Serdecznie zapraszam na  kolejne nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu  Sercu Maryi – przed południem na g. 10.00
  Okazja do spowiedzi św. od  9.30
 1. Podziękowanie składam  kolejnym  osobom:
  –    czterem rodzinom z os. Leśnego  za uporządkowanie świątyni
  –    Panu Janiszewskiemu za podstawienie przyczepy i  wywiezienie pozostałości po rozebranym instrumencie.
 1. Kalendarz liturgiczny:
  –    śr.    –  św. Marty
  –    pt.    –  św. Ignacego z Loyoli
  –    sb.    –  św. Alfonsa Liguoriego  (to kolejna rocznica wybuchu powstania warszawskiego)
 1. Przy wyjściu z kościoła możemy wesprzeć organizację MIVA – POLSKA działającą przy Episkopacie Polski wspierającą naszych misjonarzy w zakupie środków transportu – są to rowery, łodzie, silniki, motocykle czy auta. „Bóg zapłać” za każdy grosz.

W najbliższą środę 29 lipca z katedry gnieźnieńskiej wyruszy piesza pielgrzymka naszej diecezji na Jasną Górę. Obecna sytuacja pandemii wymusiła konieczność wielu zmian organizacyjnych i dostosowania się do wytycznych reżimu sanitarnego. Na szlak pątniczy wyruszy tylko jedna grupa składająca się z delegatów poszczególnych grup zmieniających się każdego dnia. W związku z panującymi ograniczeniami zachęcamy gorąco wszystkich do duchowej łączności z pątnikami. Na stronie internetowej ( www.ppag.pl) oraz facebooku pielgrzymki umieszczane będą codziennie wszystkie materiały formacyjne oraz fotorelacje z trasy. Za pomocą strony internetowej można również wysłać osobiste intencje, które pielgrzymi zaniosą przed Wizerunek Czarnej Madonny. Wszystkich pragnących pomodlić się z pielgrzymami zapraszamy na wspólną Eucharystię na rozpoczęcie pielgrzymki 29 lipca o godz. 8.00 w katedrze oraz na jej zakończenie 6 sierpnia o godz. 13.30 w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze.

 

Dąbrówka  Kościelna,  25.07.2020 r.

Andrzej  Kaczmarek
(Ks. Proboszcz)

XVI Niedziela zwykła

1. W następną sobotę i niedzielę po Mszach św. będzie miało miejsce błogosławieństwo naszych pojazdów z racji przypadającego w najbliższą sobotę wspomnienienia św. Krzysztofa – patrona wszystkich kierowców i podróżujących.

2. Wszystkim, którzy w ub. niedzielę włączyli się w pomoc związaną z pracami remontowymi świątyni serdecznie dziękuję – wysokość ofiar złożonych podczas Mszy św. oraz przekazanych na konto parafialne wyniosła 1.558 zł

3. W minioną środę po zakończonej fumigacji kościoła (gazowaniu wszelkich drewnojadów) wróciliśmy do sprawowania liturgii w świątyni. Dziękuję osobom, które pomogły po zakończeniu prac – panom Szelewskiemu i Janiszewskiemu, Paniom z Dąbrówki za porządki i ofiarowane kwiaty.
Również Pawłowi Pasikowi z kolegą za wykoszenie terenu służącego do Dużego Odpustu i parkingów.

4. Kalendarz liturgiczny:
– śr. – św. Marii Magdaleny
– czw – św. Brygidy
– pt. – św. Kingi
– sb. – św. Jakuba Ap. i Krzysztofa

5. O uporządkowanie kościoła proszę 6 grupę z Dąbrówki K., którą stanowią mieszkańcy Os. Leśnego.

6. Od paru tygodni trwają też prace przy organach. Są częściowo wymieniane tzw. mieszki. W poniedziałek nastąpi demontaż szafy organowej z prospektem (elementu, który widzimy spoglądając na chór). W planach jest przewidziana nowa szafa i prospekt z prawdziwymi piszczałkami, wymiana kontuaru (przy nim zasiada organista), ubogacenie instrumentu przez 3 tzw. głosy językowe, dodatkowe miechy. Prace realizuje firma p. Jana Drozdowicza z Poznania.

7. Osobom z Żywego Różańca przypominam o wymianie tajemnic w ramach własnych Róż

Dąbrówka Kościelna, 18.07.2020 r.

Andrzej Kaczmarek
(Ks. Proboszcz)

XIV Niedziela zwykła

1. Od poniedziałku (6.07) nasz kościół będzie wyłączony z funkcjonowania, ponieważ zostanie poddany zabiegowi tzw. fumigacji. Wiąże się to z zagazowaniem wszystkich drewnianych elementów świątyni celem usunięcia wszelkich drewnojadów i zabezpieczeniem przed nimi odnowionych ołtarzy, obrazu, balasek i organów. Proces fumigacji trwa ok. 8-9 dni, więc liturgię sobotnią i niedzielną za tydzień, przeżywać będziemy z wykorzystaniem kaplicy przedpogrzebowej.

Nie można wynosić z kościoła żadnych drewnianych rzeczy (w tym ławek) dlatego proszę osoby, którym trudno stać podczas całej Eucharystii, by zabrały ze sobą coś do siedzenia.

2. Następna niedziela jest drugą w miesiącu – zatem zbieranymi ofiarami możemy wesprzeć podejmowane zadanie. Kosztorys opiewa na kwotę 100 tys. zł.

3. Kalendarz liturgiczny:
– pn. – bł. Marii Teresy Ledóchowskiej
– śr. – św. Jana Dukli
– sb. – św. Benedykta, Patrona Europy

4. Bardzo dziękuję p. Szelewskiemu i Janiszewskiemu za pomoc w przygotowaniu kaplicy do liturgii oraz za kolejne gesty życzliwości wobec mojej osoby. „Bóg zapłać”

Dąbrówka Kościelna, 04.07.2020 r.

Andrzej Kaczmarek
(Ks. Proboszcz)

XIII Niedziela zwykła

1. Kończy się czerwiec – miesiąc naszej szczególnej modlitwy do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Nadal jednak pamiętajmy o powinności wynagradzania Bożemu Sercu za popełniane grzechy, za wszelkie zniewagi i nasze braki w wierze, nadziei i miłości.

2. W tym tygodniu mamy I czwartek, piątek i sobotę miesiąca.

 • w I czwartek po wieczornej Eucharystii zapraszam na różaniec w int. nowych powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych.
 • w I piątek chorych którzy wyrażają taką wolę, odwiedzę tego dnia przed południem – od godz. 9.00 (proszę o kontakt). Spowiedź dla dzieci i młodzieży od godz. 17.00
 • w I sobotę kolejne nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi – serdecznie zapraszam przed południem na godz. 10.00 Okazja do spowiedzi św. od 9.30

3. Rodzicom dzieci I komunijnych serdecznie dziękuję za uporządkowanie świątyni po białym tygodniu. Dziś po Eucharystii o godz. 11.00 spotkanie dla osób z Żywego  Różańca.
Kandydaci do s. bierzmowania mogą zaliczać „mały katechizm” w poniedziałek i  wtorek w godz. 16.45 – 17.30 – to ostatnie dwa dni. Jak mówiłem, brak wywiązania się oznacza dla mnie rezygnację z sakramentu.

4. Kalendarz liturgiczny:

 • pn. – Ur. św. Apostołów Piotra i Pawła
 • pt. – św. Tomasza, Apostoła

5. Już dziś informuję, że od następnego poniedziałku ( czyli po niedzieli 5.07) nasz kościół będzie wyłączony z funkcjonowania, ponieważ zostanie poddany zabiegowi tzw. fumigacji. Wiąże się to z zagazowaniem wszystkich drewnianych elementów świątyni celem usunięcia wszelkich drewnojadów i zabezpieczeniem przed nimi odnowionych ołtarzy, obrazu, balasek i organów. Proces fumigacji trwa ok. 8-9 dni, więc liturgię niedzielną – 12 lipca przeżywać będziemy z wykorzystaniem kaplicy przedpogrzebowej.

6. Wszystkim osobom, które przybyły do nas oraz wyjeżdżającym życzę, aby wakacje, urlop, obojętnie gdzie spędzany, był miłym wypoczynkiem, ale też czasem pełnym dobra i wzrostu duchowego.

Dąbrówka Kościelna, 27.06.2020 r.

Andrzej Kaczmarek
(Ks. Proboszcz)

XII Niedziela zwykła

1. Raz jeszcze składam serdeczne podziękowanie wszystkim, którzy gromadzili się w czasie oktawy Bożego Ciała na wspólnej modlitwie. Dziękuję mieszkańcom Głęboczka za piękne przygotowanie uroczystości zakończenia Oktawy oraz wszystkim, którzy przyjęli zaproszenie do modlitwy. „Bóg zapłać” za ofiarowane kwiaty do kościoła, a panom Szelewskiemu i Janiszewskiemu za kolejne prace.

2. Bardzo dziękuję Rodzicom dzieci I komunijnych oraz ich rodzinom za uporządkowanie kościoła, terenu wokół świątyni, dekorację ołtarzy oraz dar ołtarza.

3. Dzieci przyjęte dziś do I Komunii św. przeżywać będą przez najbliższe dni swój „biały tydzień” codziennie uczestnicząc w Eucharystii i po niej w nabożeństwie czerwcowym. Raz jeszcze zachęcam, by w osobistej modlitwie sięgać po modlitwę litanii do Serca Pana Jezusa, bądź włączać się w nią tu w świątyni, gdzie podejmujemy ją każdego dnia w tym miesiącu.

4. Kalendarz liturgiczny:
– śr. – Narodzenie św. Jana Chrzciciela

5. Kandydaci do s. bierzmowania mogą zaliczać „mały katechizm” w poniedziałek i wtorek od 17.00 – 17.30 oraz w czwartek po Mszy św. Ponieważ nie wszyscy dotarli na ostatnie spotkanie informuję, że to z czego mieli wywiązać się do końca kwietnia należy zrealizować do końca czerwca. Brak wywiązania się oznacza dla mnie rezygnację z sakramentu.

6. Osoby należące do Żywego Różańca zapraszam na spotkanie w następną niedzielę po Mszy św. o godz. 11.00

 

Dąbrówka Kościelna, 20.06.2020 r.

Andrzej Kaczmarek
(Ks. Proboszcz)

XI Niedziela zwykła

1. Zgodnie z dekretem Stolicy Apostolskiej, dziś dla naszego Sanktuarium kończy się Rok Jubileuszowy związany z 50 rocznicą koronacji wizerunku Dąbrowieckiej Matki Pocieszenia.
Panu Bogu i Matce Dąbrowieckiej wyrażamy naszą modlitewną wdzięczność za wszelkie łaski, które stały się udziałem nas oraz dusz w czyśćcu cierpiących, którym mogliśmy również każdego dnia ofiarować dar odpustu zupełnego. Jubileusz dobiega końca, lecz dalej z wiarą i pokorą o Boże błogosławieństwo za przyczyną Maryi tutaj możemy prosić…

2. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy w czynny sposób włączyli się w przygotowanie i przeżycie Uroczystości Bożego Ciała. Mieszkańcom Gniewkowa, Dzwonowa Leśnego, Pawłowa Sk. oraz Dąbrówki za pomoc i przygotowanie ołtarzy, Panom niosącym baldachim i prowadzącym kapłana, dziewczynkom sypiącym kwiatki ich Mamom, pocztowi sztandarowemu oraz liturgicznej służbie ołtarza i p. Mariuszowi. Dziękuję też za ofiarowane po procesji kwiaty do kościoła oraz prace przy kościele i na cmentarzu „Bóg zapłać”.

3. Trwa Oktawa Bożego Ciała – każdego dnia o godz. 18.00 zapraszam do wspólnej modlitwy i adoracji Najświętszego Sakramentu. Na zakończeniu Oktawy w czwartek o g. 18.00 spotkamy się w Głęboczku.

4. W piątek przypada Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa – na wspólną modlitwę zapraszam o godz. 18.00. Tego dnia zwolnieni jesteśmy z postu.

5. Kalendarz liturgiczny:
– pn. – bł. Jolenty
– śr. – św. Brata Alberta Chmielowskiego
– pt. – Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa
– sb. – Niepokalanego Serca NMP

6. W środę o 16.30 spotkanie dla dzieci I komunijnych, a po wieczornej Eucharystii i nabożeństwie spotkanie dla kandydatów do bierzmowania.

7. W następną niedzielę na Mszy św. o godz. 11.00 pięcioro dzieci z naszej Parafii przeżywać będzie wraz z bliskimi uroczystość I Komunii św. Otoczmy je swoją modlitwą.

 

Dąbrówka Kościelna, 13.06.2020 r.

Andrzej Kaczmarek
(Ks. Proboszcz)

Uroczystość Trójcy Przenajświętszej

1. W czwartek uczestniczyć będziemy w kolejnej, niepojętej tajemnicy naszej wiary. Jest nią uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa. Eucharystia jest źródłem naszej wiary – tego dnia chcemy tę prawdę jeszcze głębiej przeżyć i zamanifestować przez procesję do czterech ołtarzy. Dziękując Bogu za ten bezcenny dar, upraszać będziemy potrzebne łaski dla świata, Kościoła św., Parafii i dla siebie.
O przygotowanie ołtarzy bardzo proszę:

1 ołtarz – mieszk. Gniewkowa 3 ołtarz – mieszk. Pawłowa Sk. (bloki)
2 ołtarz – mieszk. Dzwonowa L. 4 ołtarz – mieszk. Pawłowa Sk. (pozostałe)

2. Do pięknej posługi sypania kwiatków zapraszam wszystkie dziewczynki, a młode mamy proszę o przygotowanie dzieci – próba sypania kwiatków odbędzie się we wtorek o g 17.00 Poszczególne stany proszę, by zatroszczyły się o sztandary, feretrony i baldachim. Udekorujmy nasze domy, a nade wszystko zadbajmy o serca, w których dobry Bóg ciągle szuka miejsca dla siebie.

3. W oktawie Bożego Ciała każdego dnia po Mszy św. o 18.00 będziemy uczestniczyć w procesji eucharystycznej wokół kościoła. Zakończenie Oktawy tego roku przypada w Głęboczku.

4. Dziękuję rodzinom z kolejnych dwóch grup z Dąbrówki za uporządkowanie kościoła, prace dekoracyjne, panom Janiszewskiemu i Szelewskiemu oraz jego Małżonce za montaż uchwytów do baldachimu i jego naprawę.

5. W następną niedzielę, 14 czerwca, dobiega końca Rok Jubileuszowy 50 – lecia Koronacji Obrazu naszej Dąbrowieckiej Matki Pocieszenia. Zapraszam na uroczystą, dziękczynną Eucharystię o godz. 11.00, w której będziemy dziękować Panu Bogu i Jego Matce za ten Rok Łaski. Naszą modlitwę ubogaci obecność ks. kan. Andrzeja Magdziarza, proboszcza z Cerekwicy k. Poznania.
Ta niedziela jest też drugą w m-cu – zatem ofiarami wspierać będziemy podejmowane inwestycje w naszym kościele.

6. Kalendarz liturgiczny:
– pn. – św. Jadwigi, Królowej
– śr. – bł. Bogumiła
– czw – Boże Ciało
– pt. – bł. Męczenników Jana Nepomucena Chrzana i Współbraci w kapłaństwie
– sb. – św. Antoniego

7. Proszę pamiętać o zachowaniu obecnych rozporządzeń, które m.in. mówią o zakładaniu w kościołach maseczek. Podobnie podczas procesji albo zachowujemy dwumetrową odległość od innych osób, albo mamy założone maseczki.

 

Dąbrówka Kościelna, 06.06.2020 r.

Andrzej Kaczmarek
(Ks. Proboszcz)

1. Dekret Księdza Prymasa Polski:

Gniezno, dnia 29 maja 2020 r.

 1. 1064/2020/P

D E K R E T

W związku ze zniesieniem limitów dotyczących liczby osób mogących uczestniczyć w liturgii, z dniem 1 czerwca 2020 r., znoszę udzieloną wszystkim wiernym Archidiecezji Gnieźnieńskiej oraz wszystkim osobom przebywającym na jej terenie dyspensę od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane.

Jednocześnie przypominam, że w przypadku osób chorych, starszych i niezdolnych z różnych powodów do fizycznej obecności na Mszy św., zgodnie z Dyrektorium Konferencji Episkopatu Polski w sprawie celebracji Mszy świętej transmitowanej przez telewizję, istnieje możliwość uczestnictwa w Eucharystii za pośrednictwem mediów i w ten sposób zadośćuczynienia obowiązkowi udziału w niedzielnej Mszy św.

Wyrażając radość z poprawy sytuacji epidemicznej w naszym kraju zachęcam wszystkich wiernych do korzystania z posługi duszpasterskiej w parafiach i przystępowania do sakramentów świętych. W dalszym ciągu proszę o modlitwę za osoby dotknięte wirusem oraz za wszystkich, którzy chorym pomagają.

† Wojciech Polak
Arcybiskup Metropolita Gnieźnieński
Prymas Polski

Ks. Zbigniew Przybylski
Kanclerz Kurii

2. Dzisiejszą uroczystością Zesłania Ducha Świętego kończymy w Kościele przeżywanie okresu wielkanocnego. Raz jeszcze zapraszam osoby, które w tym roku nie pojednały się z Bogiem, do skorzystania z sakramentu Bożego Miłosierdzia i przystąpienia do Stołu Pańskiego. Przykazaniom kościelnym można zadośćuczynić do przyszłej niedzieli Trójcy Przenajświętszej.

3. W poniedziałek (1.06) – święto N.M.P. Matki Kościoła, drugi dzień Zielonych Świątek. Zapraszam na Eucharystię o godz. 11.00 lub 18.00.

4. Rozpoczynamy miesiąc czerwiec, który jest poświęcony Sercu Pana Jezusa. Msze św. w tym miesiącu będą połączone z nabożeństwem czerwcowym. Jest to okazja, by ożywić kult Serca Jezusowego i kontynuować tradycję naszych ojców i matek, którzy tak gorliwie pilnowali I piątków m-c

5. W tym tygodniu przypadają: pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. W I czwartek zapraszam na Eucharystię i różaniec w int. nowych powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych.
– W I piątek – spowiedź dla dzieci i młodzieży od godz. 16.45, a chorych, którzy wyrażają taką wolę, odwiedzę tego dnia przed południem – od godz. 9.30 (proszę o kontakt)
– W I sobotę zapraszam o godz. 10.00 na kolejne z nabożeństw wynagradzających za grzechy przeciw Niepokalanemu Sercu Maryi.

6. Bardzo dziękuję za prace dekoracyjne oraz pomoc w minionych dniach panom Janiszewskiemu i Szelewskiemu. Możemy cieszyć się całkowicie odnowionym wnętrzem świątyni. Spróbujmy uszanować podjęty trud i zachować jak najdłużej porządek i czystość tego miejsca choćby przez to, że nie opieramy się o ściany i niepotrzebnie ich nie dotykamy.
„Bóg zapłać” za kolejne ofiary na prace remontowe. W minionym tygodniu przekazano 1200 zł

7. Przypominam o niedzielnej akcji honorowego poboru krwi w Kiszkowie.

8. O pomoc w pracach porządkowych proszę dwie grupy mieszkańców z Dabrówki (r.Kluczyńskich, Gossens, Cieslak Buchacz, Kasprzak i Nowak, Andrasik, Nawrockich, Świderek, Połok, Żak i Skubiszyńskich)

9. W dzisiejszą ostatnia niedzielę maja zapraszam na nabożeństwo majowe o 15.30 przy Dębie.

10. Po następnej niedzieli świętować będziemy Boże Ciało. Nie ma jeszcze decyzji dotyczącej urządzania procesji. Zakładając, że będą mogły się one odbywać, chciałbym wstępnie prosić o przygotowanie ołtarzy na tę Uroczystość:

1 ołtarz – mieszkańców Gniewkowa I 3 ołtarz – mieszk. Pawłowa Sk. (bloki)
2 ołtarz – mieszkańców Dzwonowa L. 4 ołtarz – mieszk. Pawłowa Sk. (pozostałe)

Dąbrówka Kościelna, 30.05.2020 r.

Andrzej Kaczmarek
(Ks. Proboszcz)