VI Niedziela zwykła

VI  Niedziela  zwykła

1. Kończy się tegoroczny karnawał. W tym tygodniu przypada środa popielcowa, która  otwiera szczególny czas Wielkiego Postu. Zewnętrznym  znakiem  naszego wejścia  na  drogę pokuty i nawrócenia jest tego dnia posypanie głów popiołem. Ten okres liturgiczny  ma  służyć naszemu nawróceniu i przemianie.  Przez udział w nabożeństwach  pasyjnych  –  Drodze  Krzyżowej  i Gorzkich  Żalach  –  pragniemy jednoczyć się  z  cierpiącym  Chrystusem, wynagradzając za grzechy swoje i całego świata.  Porządek  odprawiania  nabożeństw jest następujący:

            –   Droga  Krzyżowa  –  piątek  godz.  16.30

            –   Gorzkie  Żale        –  niedziela   g.   14.30

Serdecznie  i  gorąco  zapraszam  do wspólnej wielkopostnej modlitwy,  a  także  do podjęcia  stosownych  postanowień  wielkopostnych,  zwłaszcza  abstynencji  od  alkoholu,  nikotyny, wszelkich  używek i  złych nawyków.

2. W Popielec  Msze  św.  o godz. 11.00 i  18.00.  Pamiętajmy, że jest to  dzień  ścisłego postu  polegającego  na  wstrzemięźliwości od pokarmów  mięsnych  i spożyciu  jednego posiłku  do syta w ciągu.  Pozostałe posiłki ograniczamy co do ilości.

3. W okresie  Wielkiego  Postu  ulega  zmianie  porządek  Mszy  św.  Msza  św.  poranna (o  8.30)  zostaje  przeniesiona  na  popołudnie  i  będzie  odprawiana  zaraz  po Gorzkich  Żalach. Msze  św. w sobotę  o 18.00  i w  niedzielę  o  11.00  pozostają  bez  zmian.  Kazania  pasyjne  będzie głosił o. Jacek Skupień, dominikanin  z  Lednickich  Pól.

4. W piątek po drodze krzyżowej  i  Mszy św.  spotkanie  dla dzieci I komunijnych.

5. Serdecznie zapraszam do udziału w naszej pielgrzymce do grobu św. Wojciecha, do  gnieźnieńskiej katedry  w dniu 29 lutego,  by włączyć się w  modlitwę o jakże potrzebny dar powołań do Bożej służby – męskich i żeńskich. Modlitwę podejmiemy na Mszy św. o godz. 18.00 w gronie wiernych, służby liturgicznej i kapłanów z naszego dekanatu kiszkowskiego. Dla osób, które nie wybierają się własnymi autami do dyspozycji jest zamówiony autokar (bezpłatnie). Chętni mogą zgłaszać się w zakrystii lub telefonicznie.

6.  W kolejne soboty Wielkiego Postu w  naszym dekanacie  będzie prowadzona  katecheza przedmałżeńska dla par, planujących zawarcie sakramentu małżeństwa. Pierwsze spotkanie odbędzie się w najbliższą sobotę (17.02.) w Parafii we Wronczynie  o g. 19.30.  Zainteresowani mogą zgłaszać się  jedynie drogą  internetową przez stronę:  https://narzeczeni.archidiecezja.pl/

7.  W Środę Popielcową odbędzie się ogólnopolska zbiórka finansowa. Zebrane środki zostaną przekazane za pośrednictwem Caritas Polska na pomoc humanitarną w tych rejonach Ukrainy, które najbardziej ucierpiały z powodu wojny. Więcej informacji na stronie  www.caritas.pl/ukraina, zachęcamy do włączenia  się w pomoc.

Dąbrówka  Kościelna,  10.02.2024 r.    (Ks. Proboszcz)